LAJMI I FUNDIT:

Vitaminat që janë toksike nëse e teproni

Vitaminat që janë toksike nëse e teproni
(Foto: Everyday Health)

Kujdesi për mekanizmin mbrojtës të trupit është thelbësor që njerëzit të qëndrojnë të shëndetshëm. Çdo ditë ne jemi të ekspozuar ndaj diçkaje që mund të na sëmurë, nga bakteret te viruset dhe parazitët.

Reklama

Sistemi imunitar lufton çdo sekondë të ditës për t’ju mbrojtur nga sëmundjet. Mënyra e jetesës është gjithashtu e rëndësishme për imunitetin e mirë. Ruajtja e një peshe të shëndetshme, lënia e duhanit, gjumi cilësor prej shtatë deri në nëntë orë, ngrënia e frutave dhe perimeve janë pjesë e ndërtimit të një sistemi të fortë imunitar.

Suplementet që ngadalësojnë procesin e dobësimit të shikimit
Lexo po ashtu Suplementet që ngadalësojnë procesin e dobësimit të shikimit

Siç transmeton KP, vitaminat janë gjithashtu shumë të dobishme. Disa vitamina janë treguar se ndikojnë fuqishëm në imunitetin, por është e nevojshme të dihet se cilat vitamina janë natyrale. Ne marrim vitamina sepse ndonjëherë nuk i marrim mjaftueshëm ato përmes dietës. Por edhe kur përdorni suplemente, duhet të konsultoheni me mjekun, sepse mund të ketë efekt të kundërt, sidomos kur ndërveprohet me medikamente të caktuara.

(Foto: Simply Natural)

Vitamina C

Është një antioksidant i fortë që ndihmon në prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat nevojiten për të luftuar infeksionet. Kur merren në një dozë të përshtatshme, suplementet orale të vitaminës C konsiderohen të sigurta. Por shumë vitaminë C mund të shkaktojë efekte anësore si nauze, të vjella, diarre, ngërçe në stomak, fryrje, lodhje, pagjumësi, dhimbje koke.

Në disa njerëz, suplementet orale të vitaminës C mund të shkaktojnë gurë në veshka, veçanërisht nëse merren në doza të mëdha.

Vitaminat që ndihmojnë në shëndetin dhe funksionin nervave
Lexo po ashtu Vitaminat që ndihmojnë në shëndetin dhe funksionin nervave

Zinku

Ndihmon në rikuperimin e indeve të dëmtuara, shërimin e plagëve dhe prodhimin e qelizave të bardha të gjakut. Është relativisht i sigurt, por mund të ketë disa efekte anësore si dispepsi, diarre, dhimbje koke, nauze, të vjella.

Kur merret nga goja në doza të mëdha mund të shkaktojë mungesë bakri. Njerëzit me nivele të ulëta të bakrit kanë probleme neurologjike si ndjesi shpimi gjilpërash dhe dobësi në krahë dhe këmbë.

Tri suplementet më të mira për një mëlçi të shëndetshme
Lexo po ashtu Tri suplementet më të mira për një mëlçi të shëndetshme

Në trend Shendetesi

Më shumë
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Përse ju del gjumi gjatë natës: Çdo gjë që prish gjumin e mirë

Përse ju del gjumi gjatë natës: Çdo gjë që prish gjumin e mirë

Shëndetësi
Faktet më të paimagjinueshme për trupin e njeriut

Faktet më të paimagjinueshme për trupin e njeriut

Shëndetësi
Rekomandimi i ekspertëve shëndetësorë: Ushtrimi më i mirë kundër ankthit

Rekomandimi i ekspertëve shëndetësorë: Ushtrimi më i mirë kundër ankthit

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori