Me gjashtë javë që kanë mbetur deri në fund të sezonit, Real Madridi është ende duke luftuar në fronte të shumta për trofe.

Të dy titujt e Ligës së Kampionëve dhe La Ligës janë brenda mundësive për Los Blancos, dhe Zinedine Zidane e di rrugën e suksesit nga këtu.

Ëndrra e për trofeun e katërtërfisht të Ligës së Kampionëve

Real Madrid e ka shkurtuar diferencën mes tyre dhe Atletico Madrid me nëntë pikë në nëntë ndeshje. Sa i përket Ligës së Kampionëve, ata luajnë ndeshjen e parë të gjysmëfinales së tyre në pak më shumë se një javë kundër Chelseat.

Të bindur se lojtarë të rinj duhet transferuar

David Alaba do të transfeohet, siç zbuloi MARCA më 19 janar, por nënshkrimi i tij nuk do të njoftohet deri në fund të sezonit, pavarësisht se ishte rënë dakord gjatë javës së dytë të janarit.

Përtej austriakut, më shumë lojtarë do të vijnë. Pavarësisht nëse ata arritën ose jo të fitojnë një ose të dy të Ligës së Kampionëve dhe La Ligan, ata e dinë se duhet më shumë forcë.

Kylian Mbappe dhe Erling Haaland

Real Madrid është i etur për secilin nga dy sulmuesit premtues. Los Blancos janë të gatshëm të bëjnë një lëvizje të madhe financiarisht për të nënshkruar të dy, nëse Paris Saint-Germain dhe Borussia Dortmund janë të gatshëm të ulen dhe të bisedojnë.

Të dy lojtarët tashmë kanë shprehur interes për t’u bashkuar me klubin.

Shitjet për të bërë vend

Real Madrid e di që ata nuk do ta kenë lehtë në tregun e transferimeve dhe janë të vetëdijshëm se do të duhet të lëvizin lojtarët në mënyrë që të financojnë transferimet.

Megjithatë, ekziston një gatishmëri për të shitur lojtarët në mënyrë që të krijojnë vend financiarisht dhe në skuadër.

Veteranët dhe të tjerët në shitje

Shumë lojtarë do të jenë në treg këtë verë, dhe disa me paga të mëdha si Gareth Bale, Marcelo dhe Isco do të jenë të lirë të largohen nga klubi.

Lojtarë të tjerë, të tillë si Alvaro Odriozola, Mariano Diaz dhe Luka Jovic gjithashtu do të ofrohen për klube.

Situatat përkatëse të Sergio Ramos dhe Lucas Vazquez janë të ndryshme, me kontratat e tyre që përfundojnë më 30 qershor. Negociatat me Ramos janë zvarritur për ca kohë tani, ndërsa Vazquez ishte shumë larg një marrëveshjeje.

Katër të rinj që nuk do të shiten

Disa lojtarë janë të paprekshëm në Real Madrid, dhe nuk do të shiten me asnjë çmim. Ata lojtarë janë Vinicius Junior, Fede Valverde, Rodrygo Goes dhe Martin Odegaard .

Katër lojtarët e mësipërm konsiderohen pjesë kryesore në planet e ardhshme të klubit dhe Real Madrid pret që secili prej tyre të luajë pjesë të rëndësishme në Estadio Santiago Bernabeu për vitet që vijnë.

Është e panevojshme të thuhet, e njëjta gjë vlen për Thibaut Courtois, Casemiro, Toni Kroos dhe Karim Benzeman.

Vinicius nuk do të përdoret për të transferuar Mbappen

Braziliani është lidhur me të qenit në rrugën e tij për në Paris si një peshë e lehtë për të nënshkruar me Mbappen, por Real Madrid beson në të riun e tyre dhe ai nuk do të shkojë askund, me kontratë deri në vitin 2025.

Los Blancos janë përtej të kënaqur me kontributin e tij që nga bashkimi, por veçanërisht këtë sezon, kështu që ata nuk do ta përdorin atë për të ulur koston financiare të çdo lëvizje për të nënshkruar me francezin.

Raphael Varane është një mundësi e mirë për të fituar para

Kontrata e fituesit të Kupës së Botës përfundon në vitin 2022 dhe klubi dyshon se ai nuk dëshiron të rinovojë, me të që nuk e kishte pranuar ofertën që ata bënë disa muaj më parë. Mbrojtësi është në prag të mbushjes 28 vjeç dhe ka një dekadë me klubin prapa tij, kështu që ai mund të jetë në kërkim të një sfide të re si një agjent i lirë në vitin 2022.

Po ashtu, Pau Torres dhe Jules Kounde janë kandidatë të mundshëm për të zëvendësuar Varanen, por Real Madrid e di që të dy do të kushtojnë shumë nëse do të futen në garë. /Telegrafi/