LAJMI I FUNDIT:

Vetëm dhjetë lojtarë e kanë fituar titullin e Ligës Premier me dy klube të ndryshme

Vetëm dhjetë lojtarë e kanë fituar titullin e Ligës Premier me dy klube të ndryshme

Ta fitosh titullin e Ligës Premier është një arritje e madhe në karrierën e çdo lojtari, pasi tashmë njihet si liga më e fortë në botë.

Derisa disa lojtarë ende nuk e kanë fituar ligës angleze, disa prej tyre e kanë fituar edhe nga dy herë, madje me klube të ndryshme.

Janë dhjetë lojtarë që deri më tani e kanë fituar titullin e Ligës Premier me dy klube të ndryshme:

Riyad Mahrez e kishte fituar titullin e ligës së Anglis në vitin 2016 me Leicester Cityn, ndërsa në sezonin e kaluar e fitoi me Manchester Cityn.

Ashley Cole kishte fituar dy tituj të Ligës premier në kohën kur ishte te Arsenali, ndërsa në vitin 2010 e fitoi me Chelsean.

Kolo Toure po ashtu e kishte fituar titullin e parë të ligës angleze me Arsenalin, për të vazhdua në vitin 2012 me Citizens.

N’Golo Kante e kishte fituar titullin me ‘Dhelprat’ në vitin 2016, ndërsa një vit më vonë e arriti të njëjtën gjë, por tani me Chelsea.

Gael Clichy ishte kurorëzuar me Arsenalin me titullin e Ligës Premier, derisa me Manchester Cityn e kishte fituar në vitin 2012 dhe në 2014.

Carlos Tevez njihet si ‘tradhtar’ pasi e kishte fituar titullin me Manchester United dhe shumëçka tjetër, por më pas kaloi te Citizens, për ta fituar dhe aty titullin e ligës angleze.

Nicolas Anelka e fitoi në vitin 1998 titullin e Ligës Premier me Arsenalin, por disa vite më pas kishte kaluar te Chelsea për ta fituar titullin në vitin 2010.

Henning Berg e kishte fituar titullin e ligës angleze për herë të parë me Blackburn Rover, ndërsa më vonë kishte kaluar te Djajtë e Kuq për ta fituar titullin në vitin 2001.

Mark Schwarzer ishte tejet me fat, pasi në kohën kur ishte pjesë e Chelseat dhe Leicesterit nuk kishte bërë asnjë paraqitje, mirëpo kishte arritur me të dyja klubet që ta fitonte Ligën Premier.

Robert Huth një rast pak a shumë i ngjashëm me atë të Schwarzer, mirëpo mbrojtësi kishte luajtur në disa ndeshje për Chelsean dhe Leicestern, duke u kurorëzuar në të dyja anët me titull. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

Kombëtarja e Shqipërisë
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Përfaqësueset
Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia e Ronaldos e nisë me fitore rrugëtimin në Euro 2024 - mposht Çekinë

Portugalia e Ronaldos e nisë me fitore rrugëtimin në Euro 2024 - mposht Çekinë

Përfaqësueset
Kalo në kategori