LAJMI I FUNDIT:

Vera Ora flet për planet e Ritës në një bisedë ‘live’ me Vjosa Osmanin: Ajo do të bëjë akoma për vendin e saj, shpresoj të shihemi së shpejti në një koncert në Kosovë

Vera Ora flet për planet e Ritës në një bisedë ‘live’ me Vjosa Osmanin: Ajo do të bëjë akoma për vendin e saj, shpresoj të shihemi së shpejti në një koncert në Kosovë

Prijësja e Listës “Guxo”, Vjosa Osmani, njoftoi se për një javë radhazi do të jetë ‘live’ në Instagram me shumë personazhe të njohur.

Reklama

Ajo sonte ka filluar bashkëbisedimin me nënën e këngëtares, Rita Ora, Vera Orën, e cila tashmë me profesion është psikiatre.

Ushtruesja e detyrës së Presidentes deklaroi se me nënën e yllit shqiptar do të bisedojë për shëndetin mendor, muzikën, rininë dhe modën.

Vjosa Osmani (Foto: Instagram)

Vera i është përgjigjur Osmanit, e cila filloi bisedën duke e pyetur se çfarë e frymëzoi të bëhet një profesioniste.

“Unë kam qenë doktoreshë familjare, me migrimin me familjen time, e kisha një presion, kisha nevojë të kem një frymëzim. Shëndeti mendor ka qenë shumë me rëndësi për veten time së pari, mandej mu dha rasti të inkuadrohem në Londër. Ky ka qenë një hap me rëndësi dhe me kënaqësi tani e bëj. Ndihem e privilegjuar që njerëzit më tregojnë eksperiencat e errëta, është një profesion special”, ka thënë Ora.

Ajo më pas është pyetur se si të luftohet stigma dhe si t’i bindim njerëzit që të flasin me profesionistë në mënyrë që t’i tejkalojnë problemet, qoftë edhe në një kohë të tillë siç është pandemia.

“Shëndeti mendor ka qenë një pe i hollë i cili vërtetë në shoqëri mundohet të shkëputet, stigma është një arsye e madhe që nuk kërkojnë ndihmë, rrethi të cilët jetojnë, njihet si një turp një dështim i individit, nuk do të më do shoqëria, partneri, kryesisht sepse fakti është që njerëzit mendojnë që dikush ka shëndet mendor të ligë është i përjetshëm. Njerëzit mendojnë që sëmundjet mendore janë për jetë dhe kjo njihet si turp i familjes, apo partnerit që ka një grua që nuk është mirë, kjo është pjesë e rrethit pak më të ngushtë. Janë disa gjëra që ne si shoqëri t’i përkrahim, e jo t’i gjykojmë. Është e nevojshme të kemi dituri personale, secili individ duhet të dijë shumë më shumë për shëndetin mendor, që të jetë në gjendje t’i ndihmojë dikujt tjetër”, vazhdon ajo.

Vjosa Osmani (Foto: Instagram)

Vera tutje rrëfeu planet e Ritës, ndërsa tregon se së shpejti do të sjellë një këngë të re.

“Rita është shumë mirë, ka plane të mëdha, do ta ketë një projekt së shpejti, që do ta involvojë traditën dhe trashëgiminë kulturore, është diçka që Rita do të punojë ende për vendin e saj, ka një film që do transmetohet në Angli dhe në botë, një ditë do të ketë rastin të vij, të krenohet me origjinën e saj, shpresoj që do të takohemi së shpejti në një koncert”, përfundon Vera Ora. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Magazina
Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Magazina
Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Magazina
Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Magazina
Kalo në kategori