LAJMI I FUNDIT:

Vëllai i Michael Schumacher akuzon shefin e Haas, Guenther Steiner se ka kaluar në nivel personal me Mick

Vëllai i Michael Schumacher akuzon shefin e Haas, Guenther Steiner se ka kaluar në nivel personal me Mick

Ralf Schumacher ka akuzuar shefin e Haasit, Gunther Steiner, se ka pasur një çështje personale me nipin e tij Mick, me shoferin që do të largohet nga kompania në fund të sezonit. E ardhmja e 23-vjeçarit ka qenë subjekt i spekulimeve intensive këtë vit, me Steiner duke refuzuar vazhdimisht të japë garanci për vendin e tij për vitin 2023.

Pasi nuk arriti të shënonte një pikë në vitin e tij debutues me skuadrën, djali i legjendës së F1, Michael pati një fillim makthi këtë herë kur makina e tij u këput në dysh pas një përplasjeje me shpejtësi të lartë në kualifikimet në Arabinë Saudite. Një tjetër aksident i dëmshëm në Monako bëri që Steiner të ankohej publikisht për koston e riparimeve mes kufirit të rreptë të buxhetit.


Megjithatë, gjermani më pas mori pikët e tij të para në karrierë me një pozicion të tetë në Silverstone. Ai e mbështeti këtë duke u renditur në vendin e gjashtë në Austri në Grand Prixin e ardhshëm, duke u emëruar shoferi i ditës dhe duke ringjallur shanset e tij për një zgjatje të kontratës me ekipin amerikan.

Por, Steiner ka zbuluar publikisht se ai ka zhvilluar bisedime me Niko Hulkenberg për zëvendësimin e mundshëm të Schumacher në fund të vitit. Dhe tani Ralf, një veteran i 180 garave të Formula 1 që ka gjashtë fitore, ka akuzuar drejtorin e ekipit se jo vetëm e ka bërë atë personal, por e ka zhgënjyer vëmendjen që i është kushtuar mbiemrit të nipit të tij.

“Unë e shoh të vështirë për Haas që të zgjedhë Mickun, përndryshe ata do ta kishin bërë shumë kohë më parë”, deklaroi Schumacher për Sky Deutschland. “Unë mendoj se ndërveprimi në ekip dhe hapja e Guenther Steiner, do ta quaja me mirësjellje, nuk flet domosdoshmërisht pozitivisht”.

“Mick ka treguar se ka potencial, por pavarësisht se çfarë bëri, ekipi dhe Guenther Steiner nuk ishin kurrë të kënaqur me të. Kjo sjellje nuk mund të shpjegohet me standarde normale. Thuajse duhet të jetë diçka personale. Unë besoj se Guenther Steiner nuk mund të merret me faktin se dikush tjetër është fokusi në Haas”, ka vazhduar Ralf. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Skena të shëmtuara pas finales Trepça-Ylli: Përleshje në palestrën

Skena të shëmtuara pas finales Trepça-Ylli: Përleshje në palestrën "Minatori" - theren dy persona

Sport
Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

La Liga
Man City e sheh ish-lojtarin e tyre si zëvendësuesin perfekt të Guardiolas

Man City e sheh ish-lojtarin e tyre si zëvendësuesin perfekt të Guardiolas

Premier League
Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Bundesliga
Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

La Liga
Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori