LAJMI I FUNDIT:

Vazhdon rënia e Cristiano Ronaldos në listën e transferimeve më të shtrenjta në histori të futbollit

Vazhdon rënia e Cristiano Ronaldos në listën e transferimeve më të shtrenjta në histori të futbollit

Lëvizja e Cristiano Ronaldos për 113 milionë euro në Juventus është në prag të largimit nga top 10-ja e transferimeve më të shtrenjta të të gjitha kohërave, pasi Chelsea nënshkroi Enzo Fernandez për 121 milionë euro.

Reklama

Argjentinasi përfundoi lëvizjen e tij rekorde britanike në Stamford Bridge nga Benfica në ditën e fundit pas javëve të negociatave se a do të paguhej klauzola e tij e lirimit apo jo.

Lëvizja e bujshme e fituesit të Kupës së Botës është tani e teta më e shtrenjta në historinë e transferimeve, duke vendosur mbi transferimin e Ronaldos në Torino në vitin 2018.

Todd Boehly: Një gjeni në realizimin e transferimeve – apo një biznesmen i pamatur?
Lexo po ashtu Todd Boehly: Një gjeni në realizimin e transferimeve – apo një biznesmen i pamatur?

Transferimi i Ronaldos me 113 milionë euro në Juventus duket vetëm një pjesë e vogël e transferimit, krahasuar me atë të Neymarit prej 222 milionë eurosh në PSG nga Barcelona në vitin 2017 – që ende mbetet transferimi rekord botëror.

Shoku i skuadrës së brazilianit në PSG, Kylian Mbappe, zë vendin e dytë pasi ai vulosi një transferim prej 180 milionë euro në Parc des Princes nga skuadra tjetër e Ligue 1, Monaco.

Në një epokë tarifash marramendëse në të gjithë Evropën, Eden Hazard, Philippe Coutinho dhe Ousmane Dembele mbushin pjesën tjetër të pesë vendeve të para.

Shitjet rekorde ndër vite të Benficas - si i mbushi arkat klubi portugez duke shitur yje te gjigantët evropianë
Lexo po ashtu Shitjet rekorde ndër vite të Benficas - si i mbushi arkat klubi portugez duke shitur yje te gjigantët evropianë

Ish-anësori i Chelseat, Hazard, përfundoi një lëvizje të bujshme prej 160 milionë eurosh te Real Madrid, ku u bë lojtari më i shtrenjtë i klubit ndonjëherë.

Ndërkohë Coutinho u largua nga Liverpool për t’iu bashkuar gjigantëve katalanas Barcelonës në një marrëveshje me vlerë 155 milionë euro në vitin 2018.

Dembele ishte gjithashtu një nënshkrim i peshave të rënda në Camp Nou, duke vënë në letër një marrëveshje me vlerë 145 milionë euro pas largimit nga Borussia Dortmund në 2017.

Lista e plotë e transferimeve më të shtrenjta në histori të Ligës Premier, Enzo Fernandez thyen rekordin
Lexo po ashtu Lista e plotë e transferimeve më të shtrenjta në histori të Ligës Premier, Enzo Fernandez thyen rekordin

Edhe pse Fernandez ka thyer rekordin e transferimeve britanike, tarifa e tij masive është ende e vogël në krahasim me dyshen e Atletico Madridit, Joao Felix dhe Antoine Griezmann.

Felix, i cili aktualisht është në huazim te Chelsea, nënshkroi për skuadrën madrilene nga Benfica për 130 milionë euro, ndërsa Griezmann kompletoi 125 milionë euro për t’iu bashkuar Barcelonës, përpara se të kthehej në Wanda Metropolitano verën e kaluar.

E sqaron eksperti i financave në futboll: Si po arrin Chelsea të shpenzojë pa i thyer rregullat e Fair Paly-it Financiar
Lexo po ashtu E sqaron eksperti i financave në futboll: Si po arrin Chelsea të shpenzojë pa i thyer rregullat e Fair Paly-it Financiar

Kjo i lë Ronaldo, Paul Pogban dhe Jack Grealishin në vendin e nëntë të përbashkët – të gjithë duke bërë nënshkrime 113 milionë për klubet e tyre përkatëse.

Transferimi i madh i Grealish nga Aston Villa ishte rekordi i mëparshëm britanik përpara se Fernandez të vuloste kalimin e tij në janar te Chelsea. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Al Khelaifi i kundërpërgjigjet Messit: Me gjithë respektin, por ne jemi një klub francez

Al Khelaifi i kundërpërgjigjet Messit: Me gjithë respektin, por ne jemi një klub francez

Ligue 1
Shënoi dhe asistoi në rikthimin spektakolar të Barçës, por Cancelo me kritika të ashpra ndaj vetës: Kam bërë ndeshje të keqe

Shënoi dhe asistoi në rikthimin spektakolar të Barçës, por Cancelo me kritika të ashpra ndaj vetës: Kam bërë ndeshje të keqe

La Liga
Bayerni planifikon shkarkimin e Tuchel, identifikon zëvendësuesin e tij

Bayerni planifikon shkarkimin e Tuchel, identifikon zëvendësuesin e tij

La Liga
Marcus Rashford bën aksident me makinën e tij, kjo është gjendja e tij

Marcus Rashford bën aksident me makinën e tij, kjo është gjendja e tij

Premier League
Tifozët ofenduan gruan e Jamie Vardyt - ai shënon dhe shkon feston para tyre

Tifozët ofenduan gruan e Jamie Vardyt - ai shënon dhe shkon feston para tyre

Ligat tjera
Bruno Fernandes hoqi dorë nga çmimi si ‘Lojtar i ndeshjes’ – ai ia dhuroi Evansit që kishte paraqitjen e 200-të me Man Utd

Bruno Fernandes hoqi dorë nga çmimi si ‘Lojtar i ndeshjes’ – ai ia dhuroi Evansit që kishte paraqitjen e 200-të me Man Utd

Premier League
Kalo në kategori