LAJMI I FUNDIT:

Ushtarët rusë po e pësojnë shumë keq – shkalla e vdekjeve të tyre, më e larta që nga java e parë e agresionit në Ukrainë

Ushtarët rusë po e pësojnë shumë keq – shkalla e vdekjeve të tyre, më e larta që nga java e parë e agresionit në Ukrainë

Ushtarët rusë po vdesin në numër më të madh në Ukrainë këtë muaj se në çdo kohë që nga java e parë e fillimit të agresionit, sipas të dhënave ukrainase.

Reklama

Siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, të dhënat ukrainase tregojnë 824 ushtarë rusë që vdesin çdo ditë në shkurt.

Shifrat u theksuan nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ato nuk mund të verifikohen – por Britania e Madhe thotë se tendencat janë “me gjasë të sakta”.

Grupi mercenar rus Wagner thotë se nuk po rekruton më të burgosur për të luftuar në Ukrainë
Lexo po ashtu Grupi mercenar rus Wagner thotë se nuk po rekruton më të burgosur për të luftuar në Ukrainë

Dhe rritja vjen pasi zyrtarët ukrainas thonë se Rusia ka nisur një “ofensivë të madhe”.

Megjithatë, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës (NSDC), Oleksiy Danilov, tha gjithashtu se Rusia po përjeton “probleme të mëdha”.

“Trupat tona po e zmbrapsin [ofensivën] shumë fuqishëm”, citohet të ketë thënë Danilov. Ofensiva që ata planifikuan tashmë po ndodh, gradualisht, por nuk është ofensiva që ata imagjinuan”.

Javën e kaluar, ministri në largim i mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov, tha se ata po prisnin një ofensivë të re ruse rreth 24 shkurtit – përvjetorin e pushtimit në shkallë të plotë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Kishin bllokuar trafikun në autostradë, pasi ishin “arratisur” nga oborri i pronarit – policia në Idaho qëllon qentë

Kishin bllokuar trafikun në autostradë, pasi ishin “arratisur” nga oborri i pronarit – policia në Idaho qëllon qentë

Amerika
Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga 'zona e vdekjes' në Everest në misionin 'pothuajse të pamundur'

Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga 'zona e vdekjes' në Everest në misionin 'pothuajse të pamundur'

Botë
Kalo në kategori