Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, i ka uruar xhudistet Distria Krasniqi dhe Flaka Loxha për suksesin e arritur në Lojërat Mesdhetare ‘Oran 2022’.

Në garën që zhvillohet në Algjeri, Distria fitoi medaljen e artë, ndërsa Flaka atë të bronztën.

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Lojërat Mesdhetare ‘Oran 2022’ Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Lojërat Mesdhetare ‘Oran 2022’

“Urime kampioneve tona Distria Krasniqi dhe Flaka Loxha që sollën sot në shtëpi dy medalje në Lojërat Mesdhetare ‘Oran 2022’”.

“Këmbëngulja, talenti dhe motivimi juaj, janë frymëzim për kaq shumë vajza dhe djem të rinj. Faleminderit që e rikonfirmuat Kosovën si superfuqi të xhudos!”, ka shkruar presidentja në Twitter.

Medalja e dytë për Kosovën në ‘Oran 2022’, Flaka Loxha fiton të bronztën Medalja e dytë për Kosovën në ‘Oran 2022’, Flaka Loxha fiton të bronztën

Në finalen e madhe në kategorinë deri në 52 kilogramë, Distria triumofi ndaj kroates Ana Viktorija Puljiz, derisa në luftën për vendin e tretë, Flaka e mposhti e mposhti turken Hasret Bozkurt në kategorinë deri në 57 kilogramë. /Telegrafi/