0Shares

Si e nisni ditën tuaj? A pini një gotë ujë të ftohtë, ose ndoshta një filxhan çaj të ngrohtë apo kafe të nxehtë? Pirja e ujit në mëngjes sjell një numër përfitimesh shëndetësore. Megjithatë, dilema është, nëse duhet të pini ujë të ftohtë apo të ngrohtë?

Duket sikur një gotë me ujë të ngrohtë në stomak bosh është më mirë për shëndetin në përgjithësi.

Për më tepër, lexoni për disa nga përfitimet shëndetësore që keni nga një gotë me ujë të ngrohtë në mëngjes. Pas leximit të kësaj, do të jeni pozitivë se ky është fillimi i përsosur i ditës.

Arsyet pse uji i ngrohtë në  stomak bosh është i mirë për ju:

 Përmirëson lëvizjet e zorrëve

Pirja e një gote uji përmirëson tretjen në çdo kohë të ditës. Në të vërtetë, ka pasur një studim mbi efektet që uji i ngrohtë ka mbi pacientët të sëmurë  me achalasia. Këta janë pacientë që kanë probleme me  ushqimin e konsumuar. Ezofagu i tyre nuk mund të pushojë në çdo kohë. Sipas rezultateve të studimit, ka pasur përmirësime të dukshme në 58% të pjesëmarrësve pasi pinë një gotë ujë të ngrohtë. Përveç kësaj, ajo përmirëson absorbimin e ushqimit të konsumuar.

Redukton dhimbjen

Pirja e një gote me ujë të ngrohtë mund të qetësojë fytin tuaj të thatë, të irrituar ose të fryrë. Kjo pastaj do të zvogëlojë ënjtjen dhe përkohësisht do të qetësojë dhimbjen tuaj.

Prandaj, herën tjetër kur të zgjoheni duke pasur vështirësi të gëlltitni, të keni një gotë me ujë të ngrohtë dhe të ndiheni lehtësim të menjëhershëm.

Gjithashtu, uji i ngrohtë relakson muskujt e stomakut, duke lehtësuar dhimbjet e stomakut.

Promovon humbjen e peshës

Ekziston një hulumtim i cili u botua në Journal of Natural Science, Biology and Medicine. Ky hulumtim u krye për gratë që ishin mbipeshë dhe pinë shumë ujë për të parë efektet që do të kenë në peshën e tyre. Rezultati i hulumtimit tregoi se kishte një rënie në peshën e trupit, indeksin e masës trupore dhe gjithashtu humbjen e oreksit. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)