LAJMI I FUNDIT:

U maskua si plak dhe doli të luante në park, Berbatov i la të gjithë të mahnitur në futboll të vogël

U maskua si plak dhe doli të luante në park, Berbatov i la të gjithë të mahnitur në futboll të vogël

Ndonëse deri para pak kohësh e shikonim në fushat e futbollit dhe shijonim magjinë e tij, pasi u shfaq në fushën e futbollit si një “plak”, askush i gjallë nuk mund ta njihte.

Bëhet fjalë për futbollistin e njohur bullgar dhe ish-yllin e Manchester Unitedit, Dimitar Berbatov. Sot, 42-vjeç, Berbatov iu bashkua thirrjes së një ‘YouTuber’-i dhe regjistroi specialen e “Shoot for Love”.

Berbatov ishte maskuar si një plak nga artistë profesionistë të grimit. Ata i mbollën një mjekër dhe bark të rremë dhe i kërkuan që të “përshtatej” duke luajtur futboll me një grup amatorë në një shesh lojërash aty pranë.

Në fillim, bullgarit të famshëm iu kërkua të ishte i tmerrshëm dhe ai bëri një punë të shkëlqyer. Ai dukej letargjik dhe i ngadaltë në fushë. Shokët e tij të skuadrës në e shmangën sepse mendonin se ishte një plak i patalentuar.

Por në gjysmë të lojës, një YouTuber i kërkoi atij të tregonte gjithçka që dinte. Berbatov mahniti kundërshtarët e tij dhe tregoi vetëm një pjesë të talentit të tij, duke i lënë të gjithë të mahnitur.

Bullgari i famshëm më pas bëri një pushim të shkurtër dhe u rikthye në fushë me pajisjet në të cilat luajti një pjesë të madhe të karrierës së tij. Kolegët e shtangur në fushë nuk mund ta besonin se Berbatov luante me ta futboll të vogël. Ai e përfundoi ndeshjen me tre gola dhe katër asistime.

“Nuk e kisha idenë, thjesht mendova se ishte një person i moshuar që e donte dhe luante futboll. Mendoja se ishte shumë i mirë për moshën e tij, por asgjë më shumë se kaq”, tha një rival i tij në fushë.

Ndryshe, Berbatov fitoi Këpucën e Artë të Ligën Premier në vitin 2011. Gjatë katër viteve të tij në Manchester United, ai fitoi tetë trofe me Djajtë e Kuq, duke përfshirë dy tituj të Ligës Premier. /Telegrafi/