Viti 2022 ka qenë sigurisht një udhëtim: ne kemi kërcyer, kemi qeshur dhe kemi mësuar nga një komunitet global i krijuesve të përmbajtjes TikTok.

Tani, ndërsa vitin 2022 e lamë pas, ekspertët e të dhënave të TikTok kanë mbledhur të gjithë kërkimin e tyre të brendshëm dhe analizën e tendencave.

Ne të gjithë kënaqemi me botën tonë TikTok – me algoritme që janë përshtatur me porosi për shijet tona individuale.

Megjithëse TikTok nuk ofron një përmbledhje të personalizuar të vitit, ai ofron të dhëna për videot më të shikuara të vitit nga përdoruesit në përgjithësi. Këto video mund të mos jenë të preferuarat tuaja të veçanta, por ato janë të paktën më të njohurat.

Reklama

Platforma ka zbuluar tani momentet e internetit që e kanë bërë vërtet vitin 2022 një vit për t’u mbajtur mend.

Reklama

Një video e postuar nga përdoruesi i TikTok @Amaurygichon, tregon procesin e ndërtimit të skulpturimit të një gjirafe shumë të madhe nga çokollata.

Për të qenë të saktë, skulptura është 8.3 metra e gjatë dhe 100% çokollatë. Guichon është një pastiçeri i trajnuar nga Franca dhe megjithëse kjo është me të vërtetë puna e tij më e madhe, ai ka skalitur gjithashtu dragonj, violonçel dhe një peshkaqen 150 kilogramësh nga çokollata.

@amauryguichon Chocolate Giraffe! 🦒This 8.3ft tall 100% chocolate sculpture is my biggest creation yet. #amauryguichon #chocolate #giraffe ♬ dream river. – Woong Sun Hee

Sfida Rosalia u përhap përmes TikTok si një zjarr i egër. Sfida filloi nga një video e këngëtares duke ecur në skenë dhe duke përtypur çamçakëz ndërsa performonte këngën e saj “Bizcochito” në një koncert të vitit 2022. Përfundimisht, tendenca u zgjodh nga të gjitha anët e TikTok për të shprehur opinione për tema të ndryshme ose thjesht për të parë drejtë me kamerën gjatë përtypjes së çamçakëzit.

Reklama
@rosalia♬ BIZCOCHITO – ROSALÍA
Reklama

Në mars, Duke dhe Jones postuan një remix të dokumentarit Louis Theroux që përpiqte një cappella në një intervistë, e cila e bëri internetin në furi.

Rimat e Theroux u bënë një ndjesi virale me ndihmën e një remix nga dyshja rap e Mississippi, Reese dhe Bigalow. Vallëzimi “Jiggle Jiggle” i TikTok që po bëjnë këtu anëtarët e kastit të Riverdale, ka lindur jashtë Anglisë dhe nuk është i plotë pa shprehjet e fytyrës së pakëndshme.

@blondebrunetteredhead does this turn you on? #fyp ♬ Jiggle Jiggle – Duke & Jones & Louis Theroux

Më 19 shkurt, @Little.blooming.women postoi një video të mrekullueshme të rrëfimit të fëmijës së saj me ankth (dhe më pas me nervozizëm) duke thënë “Unë jam vetëm një fëmijë”, në përgjigje të urdhrave të nënës së saj.

Reklama

Videoja bashkoi përdoruesit në të gjithë TikTok të cilët ndiheshin saktësisht të njëjtë dhe menduan se përgjigja e fëmijës mund të ishte më e përsosura atje.

Reklama
@little.blooming.women Did. She. Stutter? #parenting #toddler #toddlersoftiktok ♬ original sound – Jordan

Tariq, nxënës i klasës së dytë dhe entuziast intensiv i misrit fitoi një profil në New York Time këtë vit për dashurinë e tij të adhurueshme për misrin dhe aftësinë për të prodhuar kafshime tingujsh tërheqëse. @schmoyoho nuk është i ri për viralitetin pasi mund ta mbani mend nga seria “Songify the News” në Youtube rreth zgjedhjeve të 2016-ës. Me një përzierje të remixit të Corn Kid dhe “Chrissy Wake Up “, ai di se si të sundojë TikTok.

@schmoyoho intro song for any meal/snack with corn 🌽 – from iconic interview on @doingthings ♬ It’s Corn – Tariq & The Gregory Brothers & Recess Therapy
Reklama

Lizzo ishte e lodhur duke parë njerëzit që realizonin gabimisht hapat e këngës së saj “About Damn Time” dhe vendosi t’i merrte gjërat në duart e saj. Ajo u bërtet amatorëve që të vendosin rekord se si supozohet të ekzekutohet vallëzimi, duke mos lënë vend për justifikime. Ose e keni ose nuk e keni. Faleminderit për korrigjimet Lizzo.

Reklama
@lizzoI would’ve given my left coochie lip to be at the spring awakening reunion show 😭♬ About Damn Time – Lizzo

Për dy minuta rresht, mësuesi i korit, Miles Finn, i cili është me qendër në Iowa, u zbuloi nxënësve të tij muzikën e shkollës. Ata të gjithë ulen të emocionuar dhe shikojnë prezantimin e tij, duke na kujtuar rëndësinë dhe shëndetin e edukimit artistik.

Reklama

Finn i tha Good Morning America : “Vendosa të hedh një karrem të vogël dhe të kaloj aty dhe të kem muzikalin që po bënim …Muzikali përfundoi shumë e përshtatshme bazuar në shfaqjen e re të Netflix “Adams Family”.

@itsmrfinn Part 2: The FINAL day of our musical reveal. #musicteacher #music #musiceducation #musicaltheater #musicaltheaterkidcheck ♬ original sound – Mr. Finn

Në këtë video virale, Jimmy Darts mori një të pastrehë të quajtur Tom, një punë që bënte diçka që ai e do. Tom i tha Jimmyt: “Më pëlqen! Do të doja të flija këtu poshtë! Zbritja në punë është gjëja më e rëndësishme. Është një vend i mrekullueshëm për të punuar! Ndihet mrekulli”.

Reklama

20 mijë dollarë u mblodhën në emër të tij nga një mik si një testament për fuqinë e kujdesit ndaj komunitetit.

Reklama

Ky zhanër i TikTok është popullarizuar nga krijuesi Isaiah Garza, i cili më parë ishte një i ri i pastrehuar nga një familje emigrantësh meksikane.

Mbështetja e tij për të pastrehuarit dhe për kryerjen e “akteve të rastësishme të mirësisë – si dhënia e një telefoni të ri një të huaji ose marrja e një veterani 97-vjeçar të Luftës së Dytë Botërore në Disney”, ka prekur zemrat në të gjithë TikTok.

@jimmydartsTom is no longer homeless and now has a full time job that he loves ❤️♬ original sound – Jimmy Darts

Të ashtuquajturat video “të kënaqshme” janë në të gjithë TikTok-un. Lista nuk do të ishte e plotë pa këtë video.

Ky eksperiment tregon se çfarë ndodh me akullin dhe lavën kur ato vendosen në kontakt të drejtpërdrejtë me njëri-tjetrin. Ju duhet ta shikoni për të gjetur se kush fiton, postimi u bë ndër më viralet në platformë.

Reklama
@meltandpourWho won ?♬ Jurassic Park Theme – Voidoid
Reklama

/Telegrafi/