Ish-presidenti amerikan Donald Trump hodhi poshtë thirrjet për kontrolle të forta të armëve të premten pas masakrës në shkollën e Teksasit, duke thënë se amerikanëve të denjë duhet t’u lejohen armët e zjarrit që u nevojiten për t’u mbrojtur kundër “të keqes”.

“Ekzistenca e së keqes në botën tonë nuk është një arsye për të çarmatosur qytetarët që i binden ligjit… Ekzistenca e së keqes është një nga arsyet më të mira për të armatosur qytetarët që i binden ligjit”, citohet të ketë thënë ai para anëtarëve të “Shoqatës Kombëtare të Armëve”.

Deklaratat e Trump erdhën ndërsa ai kryesonte një ngjarje të këtij komuniteti në Hjuston, tri ditë pasi një masakër me armë në një shkollë fillore në Teksas rindez debatin për kontrollin e armëve në SHBA.

Si ka arritur Japonia të eliminojë pothuajse plotësisht vdekjet nga të shtënat me armë Si ka arritur Japonia të eliminojë pothuajse plotësisht vdekjet nga të shtënat me armë

“Politikat e ndryshme të kontrollit të armëve të shtyra nga e majta nuk do të kishin bërë asgjë për të parandaluar tmerrin që ndodhi. Absolutisht asgjë”, ka shtuar ai, përcjell Telegrafi.

Një person i armatosur 18-vjeçar me një pushkë të stilit AR-15 të blerë ligjërisht vrau 19 fëmijë dhe dy të rritur në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas, të martën, duke shënuar të shtënat më vdekjeprurëse në shkollë në historinë e shtetit.

Trump lexoi emrat e të 19 fëmijëve, të cilët i përshkroi si viktima të një “të çmenduri” jashtë kontrollit, përpara se të sugjeronte se përpjekjet për kontrollin e armëve ishin “groteske”.

Sulmi që la disa të vdekur në Teksas: Një nxënës kujton se si i armatosuri hyri në klasë – mësuesja përshkruan ’35 minutat më të gjata të jetës së saj‘ Sulmi që la disa të vdekur në Teksas: Një nxënës kujton se si i armatosuri hyri në klasë – mësuesja përshkruan ’35 minutat më të gjata të jetës së saj‘

“Të gjithë ne duhet të bashkohemi, republikanë dhe demokratë — në çdo shtet dhe në çdo nivel qeverisjeje – për të forcuar më në fund shkollat tona dhe për të mbrojtur fëmijët tanë… Ajo që na duhet tani është një rregullim i sigurisë nga lart-poshtë në shkolla në të gjithë këtë vend”, shtoi ai.

NRA konsiderohet organizata më e fuqishme për të drejtat e armëve në vend, megjithëse ndikimi i saj është zbehur pasi është zhytur në beteja ligjore të lidhura me një skandal korrupsioni. /Telegrafi/