Trepça ’89 s’ka të ndalur, triumfon edhe kundër Prishtinës (Video)

Trepça ’89 ka shënuar fitore në derbin e xhiros së Superligës së Kosovës në futboll.

Mitrovicasit kanë triumfuar para shikuesve të vetë kundër Prishtinës me rezultat minimal prej 1:0, e cila ka bërë që të përforcohet edhe më tepër në kreun e tabelës.

Me të filluar pjesa e parë vendasit treguan se kanë hyrë në takim për tre pikë, transmeton Telegrafi.

Minuta e katër zhvillohej kur Oto John ka realizuar pas një kundërsulmi fantastik të skuadrës vendase duke dërguar në trans tifozët vendas.

Megjithëse mysafirët në vazhdim u përpoqën të barazonin rezultatin dhe vendasit të dyfishonin epërsinë, pjesa e parë u mbyll me një gol të shënuar prej ‘minatorëve’.

Edhe në pjesën e dytë u krijuan disa raste, por të cilat nuk u shfrytëzuan prej lojtarëve mysafirë ndërsa sulmet e futbollistëve prishtinas përfundonin në mesfushë.

Arbër Potoku (‘59), Oto John (‘62) dhe Florent Hasani (‘69), Muharrem Jashari (’82)  nuk u treguan të saktë para portës prishtinase, ku Alban Muçiqi nuk i lejoi në saje të intervenimeve të sakta.

Në vazhdim të ndeshjes, te dyja skuadrat e kërkuan rrugën e golit, por nuk arritën të tundin rrjetat e ekipeve respektive dhe kështu, ndeshja përfundoi me rezultat 1:0 për Trepçën ’89.

Pas kësaj fitore, Trepça ka 48 pikë në ligën elitare kosovare ndërsa Prishtina ka nëntë më pak dhe gjendet në vendin e dytë të renditjes tabelore. /Telegrafi/

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Kështu do të duket Juventusi me Motta si trajner dhe Modricin si ‘gjeneral’ të mesfushës

Jurgen Klopp flet për herë të parë për përplasjen me Mohamed Salah

Skuadrat që përfitojnë më shumë nga fanellat e tyre – askush nuk mund të mposhtë numrin 1

Courtois është kthyer nga lëndimi, Ancelotti tregon se kush do ta ruajë portën ndaj Bayern Munich

Modric ka një “plan B” në rast largimi nga Reali Madridi, do të luante në Ligën e Kampionëve me fanellën e një gjiganti tjetër