Tani është e drejtë të themi se vera e vitit 2013 ishte një pikë kthese në historinë e Manchester Unitedit.

Humbja e Sir Alex Ferguson ishte gjithnjë e mundshme të ishte një goditje shkatërruese për klubin, por pak do të prisnin që Djajtë e Kuq të binin kaq shumë gjatë gjashtë viteve të ardhshme.

Gjatë asaj kohe, Unitedi ka punësuar katër trajnerë të ndryshëm – David Moyes, Louis van Gaal, Jose Mourinho dhe Ole Gunnar Solskjaer – dhe ka të ngjarë që shpejt të arrij edhe trajneri i pestë.

Të gjitha lajmet rreth Man Utd Të gjitha lajmet rreth Man Utd

Gjigantët e Ligës Premier kanë duruar një fillim të mjerueshëm në sezonin 2019/20 dhe madje është folur nga ekspertë dhe tifozë që ata mund të luftojnë këtë sezon edhe për mbijetesë.

Se Unitedi është në vështirësinë e tyre të tanishme, pavarësisht se kanë shpenzuar qindra miliona për lojtarë gjatë epokës së pas-Fergusonit e bën atë më të sikletshëm.

Largimi i Fergusonit e ka dëmtuar shumë Unitedin (Foto: Getty Images/Facebook)

Por, gjatë gjashtë viteve të fundit ka pasur disa emra të profilit të lartë të cilët, për arsye të ndryshme, kanë refuzuar një transferim në Old Trafford.

Telegrafi më poshtë ua tregon këta lojtarët që kanë refuzuar Unitedin:

Cesc Fabregas

David Moyes priste që Fabregas të bashkohej me Unitedin gjatë afatit të tij të parë dhe të vetëm të transferimeve të verës, por mesfushori spanjoll refuzoi ofertën për të luftuar për vendin e tij në Barcelona.

Një vit më vonë, ish-mesfushori i Arsenalit kishte nënshkruar për Chelsean, ku ai vazhdoi të fitojë dy tituj të Ligë Premier, Kupën FA, Kupën e Ligës dhe Ligën e Evropës.

32-vjeçari u largua nga Chelsea për të kaluar te Monaco në janar dhe është ende atje tani.

Toni Kroos

“Toni Kroos kishte pranuar të vijë në Manchester United me mua. Unë e takova atë dhe gruan e tij dhe ne u pajtuam të gjitha kur ai ishte në Bayern Munich”, kishte thënë Moyes.

Sidoqoftë, Kroos ndryshoi mendimin pasi Moyes u pushua nga puna dhe në vend të kësaj nënshkroi për Real Madridin në vitin 2014.

Fituesi i Kupës së Botës me Gjermaninë ndoshta nuk ka keqardhje për vendimin e tij. Ai ka fituar një mori trofesh madhor në Bernabeu vitet e fundit, përfshirë La Ligan dhe tre tituj të Ligën së Kampionëve.

Thiago Alcantara

Unitedi u lidh fort me Thiagon e Barcelonës kur Moyes mori përsipër detyrën e Djajve të Kuq, por mesfushori i talentuar teknikisht përfundoi duke bërë një transferim të befasishëm te Bayern Munich.

Reprezentuesi spanjoll po vazhdon të tregojë aftësitë e tij në Allianz Arena tani, duke fituar tituj të shumtë, duke përfshirë gjashtë tituj të Bundesligës.

Gareth Bale

Unitedi  u përpoq të rrëmbejë lëvizjen e Gareth Bale në 2013 nga Tottenhami tek Real Madridi dhe madje ofroi më shumë se 86 milionë funte – çmimi që Mbretërit paguan – por uellsiani e kishte zemrën e tij të vendosur në Bernabeu.

30-vjeçari ka qenë i lidhur me një transferim në United në disa raste edhe pas transferimit të Realit, por vazhdon të mbetet pjesë e tyre.

Bale ka shënuar 104 gola në 238 ndeshje për Madridin, duke fituar katër tituj të Ligës së Kampionëve gjatë kësaj kohe.

Thomas Muller

Mourinho ishte i prirur të shtonte Mullerin në radhët e veta gjatë afatit të parë të tij të transferimeve të verës në vitin 2016 dhe Unitedi e mbështeti atë duke paraqitur një ofertë prej 85 milionësh për sulmuesin gjerman, e cila u refuzua.

Dy vjet më parë, kur Louis van Gaal ishte në krye, Unitedi gjithashtu u përpoq të nënshkruajë Mullerin, por ai nuk kishte asnjë interes të linte Bayernin për Djajtë.

Statistikat e tij për shënimin e golave ​​nuk kanë qenë shumë mbresëlënëse për Bayernin në sezonet e fundit, por ai me siguri do të kishte qenë një nënshkrim i mirë për Djajtë e Kuq disa vjet më parë.

Sergio Ramos

Në verën e vitit 2015 vërtet dukej sikur Unitedi ishte gati të nënshkruante Ramosin, marrëdhënia e të cilit me presidentin e Realit, Florentino Perez, raportohej se ishte prishur plotësisht.

Megjithatë, e gjithë telenovela mes palëve përfundoi me një kontratë të re afatgjatë të Ramosit me Los Blancos.

Në thelb, ndihej sikur Ramos e kishte përdorur qëllimisht Unitedin për të marrë një kontratë më të mirë nga Madridi. Ai nuk ishte lojtari i parë që e bëri këtë dhe ai nuk do të jetë i fundit.

Pedro

Pedro vendosi të largohej nga Barcelona në verën e vitit 2015 pasi ra nën hierarkinë e trajnerit Luis Enrique në Camp Nou.

Ai kishte dy mundësi tërheqëse nga Anglia: njëra nga Chelsea dhe tjetra nga United, por spanjolli zgjodhi Stamford Bridge dhe ka goditur me zgjidhje pasi ka fituar trofeun e Ligës Premier, Kupën FA dhe Ligën e Evropës.

Raphael Varane

Varane tashmë e kishte refuzuar Unitedin një herë më parë, gjatë epokës së Fergusonit, para se t’i shuante ato përsëri në verën e vitit 2016 kur Mourinho sapo kishte mbërritur.

“Manchester United është një klub shumë i madh. Por që nga momenti kur Madridi dhe unë jemi në sinkronizim të projektit tim, nuk ka asnjë pyetje për t’ia bërë vetveten”. ka thënë Varane.

Francezi bëri zgjedhjen e duhur pasi fitoi dy trofe tjerë të Ligës së Kampionëve dhe gjithashtu fitoi Kupën e Botës me Francën në vitin 2018.

Sadio Mane

Van Gaal donte të nënshkruante me Mane nga Southampton në vitin 2015, por nuk ishte në gjendje të merrte lojtarin e tij të dëshiruar.

Sulmuesi senegalez i tha më vonë gazetarëve: “Disa ekipe më donin. Manchester Unitedi, skuadra e gabuar më donte. Sigurisht, unë fola me Van Gaal dhe ata madje bënë një ofertë”.

“Por për mua nuk ishte klubi i duhur, nuk ishte momenti i duhur”.

Ai nënshkroi për Liverpoolin në vitin 2016 dhe tani vlerësohet gjerësisht si një nga futbollistët më të mirë në botë, ndërsa fitoi trofeun e Ligës së Kampionëve me Reds.

Willian

Mourinho ishte i prirur të ribashkohej me Willian në Old Trafford në verën e vitit 2018, por braziliani vendosi të refuzojë trajnerin e tij të vjetër në favor të qëndrimit te Chelsea.

Ai luajti 56 herë për Chelsean sezonin e kaluar, duke shënuar tetë gola, kështu që ndoshta do të kishte bërë diçka edhe me Unitedin.

Por, tifozët e United nuk ishin zhgënjyer veçanërisht kur ky transferim dështoi të materializohej.

N’Golo Kante

Mourinho u përpoq të bindte mesfushorin e klasit botëror të bashkohej me Unitedin në vend të Chelseat në vitin 2016, por përpjekja e tij ishte e pasuksesshme.

“Ishte e mahnitshme të më thërriste Mourinho, edhe pse unë isha paralajmëruar më parë se si ai do të provonte transferimin tim. Unë dëgjova argumentet e tij se pse duhet të transferohem në United”.

“Por, në atë kohë isha në mëdyshje mes qëndrimit në Leicester ose largimit për Chelseam. Diskutimet e mia me ta tashmë ishin në zhvillim e sipër. Por kur fola, unë u ndjeva mirë me Conten”, tha Kante në vitin 2016.

Kante tani konsiderohet mesfushori më i mirë mbrojtës në futbollin botëror.

Antoine Griezmann

Dy vjet para se të largohej përfundimisht nga Atletico Madridi për te Barcelona, ​​Griezmann ishte i lidhur fort me një transferim në Old Trafford.

Sulmuesi francez raportohej se ishte i prirur të lidhej me shokun e tij të ngushtë Paul Pogba, por Diego Simeone e bindi atë të qëndronte në kryeqytetin spanjoll.

Griezmann tani është duke luajtur përkrah Lionel Messi dhe Luis Suarez pas transferimit të tij prej 120 milionë eurosh.

Alvaro Morata

Morata zbuloi se Unitedi kishte provuar ta nënshkruante atë në vitin 2017, pavarësisht se mori edhe Romelu Lukakun, i cili ishte shënjestra kryesore e Chelsea atë verë.

Nëse Unitedi do të kishte nënshkruar të dy lojtarët është e paqartë, por Morata zgjodhi një kalim në Stamford Bridge më shumë se në Old Trafford.

Gjërat nuk funksionuan për sulmuesin spanjoll në perëndim të Londrës, megjithatë, ai tani gjendet te Atletico Madrid.

/Telegrafi/