Trajneri i Eintracht Frankfurtit, Oliver Glasner ndihet i lumtur me triumfin në Ligën e Evropës, pasi skuadra e tij u kurorëzua si më e mira pasi fitores me penallti në finalen e madhe ndaj Rangers.

Eintracht Frankfurt arriti të fitojë trofeun e Ligës së Evropës pas fitores 5-4 në penallti ndaj Rangers, pasi ndeshja e rregullt dhe vazhdimet u mbyllen baras 1-1.

Ky triumf në garën e dytë evropiane për klube e ka lumturuar trajneri i klubit gjerman, Glasner, i cili ka thënë se ndihet krenar me lojtarët e tij.

Eintracht Frankfurt me penallti shpallen kampion të Ligës së Evropës, Ramsey dështoi te Rangers Eintracht Frankfurt me penallti shpallen kampion të Ligës së Evropës, Ramsey dështoi te Rangers

“Jam krenar për lojtarët. Ne treguam se çfarë është ajo që na dallon nga të tjerët në Ligën e Evropës. E pabesueshme. Ishte ndeshja jonë e 13-të në Evropë dhe ne nuk humbëm asnjë prej tyre”, ka thënë fillimisht Glasner.

“U thashë lojtarëve se kishim një udhëtim fantastik dhe ai udhëtim nuk duhet të përfundojë në Sevilla, por kur të kthehemi në shtëpi me trofe”.

“Ishte pikërisht lloji i ndeshjes që prisnim. Rangers ishin të vështirë për t’u trajtuar, fizikisht të fortë dhe luanin me shumë topa të gjatë”.

“Në pjesën e parë, ne nuk patëm avantazhin në zonën e penalltisë dhe na mungonte intensiteti që na duhej për të vrapuar në hapësirë ​​në mënyrë të qëndrueshme”.

Notat e lojtarëve, Eintracht Frankfurt 1-1 Rangers: Travarnier dhe Trapp më të mirët në fushë Notat e lojtarëve, Eintracht Frankfurt 1-1 Rangers: Travarnier dhe Trapp më të mirët në fushë

“Ne i morëm mirë penalltitë. Nuk e kishim praktikuar atë në mënyrë specifike në stërvitje. Viti filloi me një fillim të vështirë për të gjithë ne, por lojtarët gjithmonë besuan në veten e tyre dhe te ne dhe ishin gjithmonë plotësisht të përkushtuar, dhe kjo dëshmon llojin e karakterit dhe mentalitetit që ata kanë”.

“Fryma e ekipit u zhvillua vërtet. Të gjithë ishin gjithmonë pozitivë, madje edhe ata që humbën mundësinë për t’u futur në skuadër – ata kurrë nuk ndaluan së mbështeturi ekipin”, përfundoi trajner i gjermanëve. /Telegrafi/