LAJMI I FUNDIT:

Top 30 lojtarët më të paguar në historinë e tenisit (Foto)

Top 30 lojtarët më të paguar në historinë e tenisit (Foto)

Ndryshe nga sportet ekipore, lojtarët e tenisit për të arritur te suksesi në karrierë duhet të mbështeten në forcat individuale.

Reklama

Tenisi është një nga sportet më fitimprurëse në botë dhe pasi jemi në prag të Australian Open, më poshtë keni 30 lojtarët më të paguar të të gjitha kohërave.

Serena Williams, Roger Federer, Maria Sharapova dhe Rafael-Nadal

Nga 30 lojtarët e më poshtëm janë fituar 196 Grand Slams dhe 1452 tituj të përgjithshëm, transmeton Telegrafi.

Më poshtë keni milionat që i kanë fituar gjatë karrierës deri më tani, kombësinë, titujt në Grand Slam dhe në përgjithësi:

30.Goran Ivanisevic – 19,878,007 dollarë

Kombësia: Kroat

Titujt në Grand Slam: 1 (Wimbledon)

Të gjithë titujt: 22

29.Stefan Edberg – 20,630,941 dollarë

Kombësia: Suedez

Titujt në Grand Slam: 6 (2 Australian, 2 Wimbledon, 2 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 41

28.Andy Roddick – 20,640,030 dollarë

Kombësia: Amerikan

Titujt në Grand Slam: 1 (U.S. Open)

Të gjithë titujt: 32

27.Lleyton Hewitt – 20,787,586 dollarë

Kombësia: Australian

Titujt në Grand Slam: 2 (1 Wimbledon, 1 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 30

26.Justine Henin – 20,863,335 dollarë

Kombësia: Belge

Titujt në Grand Slam: 7 (1 Australian Open, 4 French Open, 2 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 43

25.Ivan Lendl – 21,262,417 dollarë

Kombësia: Çek dhe Amerikan

Titujt në Grand Slam: 8 (2 Australian Open, 3 French Open, 3 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 94

24.Martina Navratilova – 21,626,089 dollarë

Kombësia: Çeke dhe Amerikane

Titujt në Grand Slam: 18 (9 Wimbledon, 4 U.S. Open, 3 Australian Open, 2 French Open)

Të gjithë titujt: 167

23.Svetlana Kuznetsova – 21,890,778 dollarë

Kombësia: Ruse

Titujt në Grand Slam: 2 (1 French Open, 1 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 17

22.Steffi Graf – 21,895,277 dollarë

Kombësia: Gjermane

Titujt në Grand Slam: 22 (7 Wimbledon, 6 French Open, 5 U.S. Open, 4 Australian Open)

Të gjithë titujt: 107

21.Caroline Wozniacki – 22,112,391 dollarë

Kombësia: Daneze

Titujt në Grand Slam: 0

Të gjithë titujt: 25

20.Lindsay Davenport – 22,166,338 dollarë

Kombësia: Amerikane

Titujt në Grand Slam: 3 (1 Australian, 1 Wimbledon, 1 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 55

19.Petra Kvitova – 22,891,696 dollarë

Kombësia: Çeke

Titujt në Grand Slam: 2 (2 Wimbledon)

Të gjithë titujt: 19

18.Martina Hingis – 23,159,166 dollarë

Kombësia: Zvicerane

Titujt në Grand Slam: 5 (3 Australian Open, 1 Wimbledon, 1 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 43

17.Yevgeny Kafelnikov – 23,883,797 dollarë

Kombësia: Rus

Titujt në Grand Slam: 2 (1 Australian, 1 French Open)

Të gjithë titujt: 26

16.Kim Clijsters – 24,442,340 dollarë

Kombësia: Belge

Titujt në Grand Slam: 4 (3 U.S. Open, 1 Australian Open)

Të gjithë titujt: 41

15.Boris Becker – 25,080,956

Kombësia: Gjerman

Titujt në Grand Slam: 6 (3 Wimbledon, 2 Australian, 1 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 49

14.Agnieszka Radwanska – 26,023,897 dollarë

Kombësia: Polake

Titujt në Grand Slam: 0

Të gjithë titujt: 20

13.Tomas Berdych – 26,476,416 dollarë

Kombësia: Çek

Titujt në Grand Slam: 0

Të gjithë titujt: 13

12.Stan Wawrinka – 27,828,006 dollarë

Kombësia: Zvicra

Titujt në Grand Slam: 3 (1 Australian Open, 1 French Open, 1 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 15

11.Victoria Azarenka – 28,244,443 dollarë

Kombësia: Bjelloruse

Titujt në Grand Slam: 2 (2 Australian Open)

Të gjithë titujt: 20

10.David Ferrer – 29,745,503 dollarë

Kombësia: Spanjoll

Titujt në Grand Slam: 0

Të gjithë titujt: 26

9.Andre Agassi – 31,152,975 dollarë

Kombësia: Amerikan

Titujt në Grand Slam: 8 (4 Australian Open, 2 U.S. Open, 1 Wimbledon, 1 French Open)

Të gjithë titujt: 60

8.Venus Williams – 34,435,058 dollarë

Kombësia: Amerikane

Titujt në Grand Slam: 7 (5 Wimbledon, 2 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 49

7.Maria Sharapova – 36,484,486 dollarë

Kombësia: Ruse

Titujt në Grand Slam: 5 (2 French Open, 1 Wimbledon, 1 U.S. Open, 1 Australian Open)

Të gjithë titujt: 35

6.Pete Sampras – 43,280,489 dollarë

Kombësia: Amerikan

Titujt në Grand Slam: 14 (7 Wimbledon, 5 U.S. Open, 2 Australian Open)

Të gjithë titujt: 64

5.Andy Murray – 58,828,644 dollarë

Kombësia: Skocez

Titujt në Grand Slam: 3 (2 Wimbledon, 1 U.S. Open)

Të gjithë titujt: 44

4.Rafael Nadal  -78,737,302 dollarë

Kombësia: Spanjoll

Titujt në Grand Slam: 14 (9 French Open, 2 Wimbledon, 2 U.S. Open, 1 Australian Open)

Të gjithë titujt: 69

3.Serena Williams – 81,761,761 dollarë

Kombësia: Amerikane

Titujt në Grand Slam: 22 (7 Wimbledon, 6 Australian, 6 U.S. Open, 3 French Open)

Të gjithë titujt: 71

2.Roger Federer – 98,830,825 dollarë

Kombësia: Zviceran

Titujt në Grand Slam: 17 (7 Wimbledon, 5 U.S. Open, 4 Australian Open, 1 French Open)

Të gjithë titujt: 88

1.Novak Djokovic — 107,898,543 dollarë

Kombësia: Serb

Titujt në Grand Slam: 12 (6 Australian Open, 3 Wimbledon, 2 U.S. Open, 1 French Open)

Të gjithë titujt: 67

/Telegrafi/