Thuajse secilin vit, futbollistëve u pëlqen t’i ndërrojnë veturat e tyre, duke i zëvendësuar të vjetrat me të rejat dhe padyshim rëndësi i kushtohet edhe madhësisë dhe fuqisë së motorit.

Ndërsa gjatë vitit 2019 janë parë yjet e popullarizuar të futbollit duke u shfaqur me automjetet e reja qoftë në fushat stërvitore apo gjatë daljes për t’i bërë blerjet.

Më poshtë jua sjellim disa prej veturave luksoze që kanë qenë më të popullarizuara ndër futbollistët gjatë vitit 2019:

10. Ford Mustang Fastback

Çmimi: Duke filluar nga 37.685 funte (42.840 euro)

Shpejtësia maksimale: 157 mph (252 km/h)

Fuqia: 435 bhp (441 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: Më pak se pesë sekonda

Një prej veturave më ikonike sportive që është prodhuar ndonjëherë, Ford Mustang është një ikonë e automobilizmit amerikan. Ndërsa duke pasur një çmim që mund të konsiderohet shumë i lirë për pagat e majme të futbollistëve, sipas JBR Capital, ka qenë ndër automjetet e popullarizuara të futbollistëve të Ligës Premier.

9. Bentley Bentayga Onyx

View this post on Instagram

#bentleybentaygaonyx

A post shared by Bang 8888 (@888rol888) on Jul 6, 2018 at 12:59am PDT

Çmimi: Duke filluar nga 162.700 funte (184.701 euro)

Shpejtësia maksimale: 187 mph (301 km/h)

Fuqia: 600 bhp (608 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: Katër sekonda

Kur Bentayga doli në treg, menjëherë u bë vetura favorite e lojtarëve për shkak të komoditeti dhe madhësisë. Raheem Sterling është admirues dhe e ka një të tillë, njësoj sikurse bashkëlojtari i tij te Manchester City, Sergio Aguero. Ndërsa Jesse Lingard (Manchester United) është parë duke e vozitur një të tillë.

8. Maserati GranCabrio

View this post on Instagram

Can’t go wrong with Maserati GT w/ Blu Emozione ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ 💎If we get up to 20k+ followers I will give away 5 Apple AirPods 💎 ⠀ _________________________________⠀ Wanna see your photo featured on our Instagram 📷?⠀ ⠀ Well send us a 📩 and we may just feature you. All photos are given credit unless it is our own. ⠀ ⠀ [Tags]⠀ _________________________________⠀ #automotive #supercar #supercarfocus #carpost #picoftheday #autosales #auto #carspot #cargram #carinstagram #autogram#Maserati #maseratigranturismo #MaseratiGhibli #MaseratiLevante #maseratiquattroporte #maseratisuv #maseratilife #MaseratiMC12 #maseratigt #maseratigrancabrio #maseratiM11RKO #MaseratiMonday #maseraticlub #maseratis #maseratialfieri #maseraticlassic

A post shared by Taurozza Auto (@taurozzaauto) on May 22, 2019 at 4:58am PDT

Çmimi: Duke filluar nga 106.285 funte (120.641 euro)

Shpejtësia maksimale: 180.8 mph (291 km/h)

Fuqia: 454 bhp (460 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: 4.4 – 5 sekonda

Një prej shumë modeleve të veturave që i posedon Cristiano Ronaldo në garazhin e tij – është një prej modeleve më të bukura të Maseratit. Është veturë e konvertueshme me katër dyer që ka sharm dhe sofistikim.

7. Range Rover Autobiography

View this post on Instagram

By KAHN® 3d Modular Interior

A post shared by Afzal KAHN® (@afzalkahn) on May 22, 2019 at 10:44am PDT

Çmimi: Duke filluar nga 101.260 funte (114.960 euro)

Shpejtësia maksimale: 155.3 mph (250 km/h)

Fuqia: 517 bhp (524 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: 5.4 sekonda

Nga dy modelet Range Rovers që ndodhen në këtë listë, Autobiography është një prej automjeteve më të mira luksoze që ndodhen në treg. Padyshim që Michael Carrick, Marcus Rashford, Phil Jones e Harry Kane, besojnë kështu, pasi janë mbështetës të brendit britanik.

6. Lamborghini Huracan Spyder

View this post on Instagram

Lamborghini Huracan Spyder

A post shared by Vroom Vroom (@instavrooom) on May 21, 2019 at 1:18pm PDT

Çmimi: Duke filluar nga 198.876 funte (225.843 euro)

Shpejtësia maksimale: 201.9 mph (325 km/h)

Fuqia: 630 bhp (638.7 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: 2.3 sekonda

Një ‘demon’ i shpejtësisë, Huracan Spyder është një superveturë e nivelit të lartë. Prandaj futbollistët e pëlqejnë. Njëri prej atyre që posedon një automjet të tillë është edhe Mauro Icardi.

5. Ferrari 488 Spider

Çmimi: Duke filluar nga 217.219 funte (246.611 euro)

Shpejtësia maksimale: 201.9 mph (325 km/h)

Fuqia: 659 bhp (668.1 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: 2.9 sekonda

Mario Balotelli e pëlqen shumë veturën e tij 488 Spider dhe është parë shpesh duke vozitur në Nisë. Ndërsa gjatë qëndrimit në Los Angeles në nëntorin e kaluar, Sergio Aguero e kishte marrë me qira një veturë të këtillë.

4. Audi RS6 Avant

Çmimi: Duke filluar nga 80.000 funte (90.836 euro)

Shpejtësia maksimale: 155.3 mph (250 km/h)

Fuqia: 605 bhp (613.4 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: 3.2 sekonda

Vetura më e shpejtë e Audi, është njëherësh një prej më të shtrenjtave të këtij modeli në treg. Ka hapësirë të madhe brenda dhe pëlqehet nga futbollistët.

3. Mercedes-Benz G-Class

Çmimi: Duke filluar nga 91.215 funte (103.560 euro)

Shpejtësia maksimale: 136.7 mph (220 km/h)

Fuqia: 563 bhp (570.8 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: 4.1 – 5.4 sekonda

I njohur edhe si G-Wagen, automjeti Mercedes është një SUV luksoz. Mesut Ozil e posedon një të tillë me ngjyrë ushtarake, ndërsa një të tillë e ka në garazh edhe Raheem Sterlingu.

2. Bentley Continental GT

Çmimi: Duke filluar nga 159.900 funte (181.541 euro)

Shpejtësia maksimale: 210 mph (338 km/h)

Fuqia: 552 bhp (559.6 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: 3.4 sekonda

Modelet që kanë stilin e vjetër janë gjithmonë më të pëlqyerit. Continental GT për herë të parë doli në vitin 2003 dhe që atëherë ka qenë vetuar më e popullarizuar e Bentleyt. Motori W12 është shumë më efikas se modeli i mëparshëm, ndërsa është shndërruar në pëlqimin kryesorë të lojtarëve.

1. Range Rover Sport SVR

Çmimi: Duke filluar nga 99.620 funte (113.010 euro)

Shpejtësia maksimale: 175.8 mph (283 km/h)

Fuqia: 542 bhp (549.5 KF)

Shpejtësia nga 0-100 km/h: 4.5 sekonda

Modeli Range Rover Sport është fituesi i këtij viti për veturën më të popullarizuar ndër futbollistë. Ylli i Manchester Unitedit, Jesse Lingard, është ndër ata që pëlqejnë ta vozisin veturën me stil, komode dhe të pëlqyeshme.

/Telegrafi/