LAJMI I FUNDIT:

Top 10 transferimet më të mira të janarit në të gjithë Evropën

Top 10 transferimet më të mira të janarit në të gjithë Evropën

Liga Premier mund të ketë harxhuar e vetme më shumë se pjesa tjetër e Evropës, por klubet jashtë kampionatit anglez kanë arritur të kryejnë disa goditje të mira në afatin e janarit.

Reklama

Ishte befasuese se sa para shpenzuan klubet angleze në janar. Todd Boehly bëri shpenzime ekstravagante, ndërsa Nottingham Forest shtoi akoma më shumë lojtarë të rinj në skuadrën e tyre.

Por as pjesa tjetër e Evropës nuk qëndroi duarkryq, dhe megjithëse klubet e La Ligës kryesisht mbajtën skuadrat e tyre, për shkak edhe të kufizimeve financiare.

Mbrojtësi i krahut të Manchester City, Joao Cancelo, që kaloi te Bayern Munich si huazim me një opsion blerjeje prej 70 milionë eurosh, ishte njëri që u bë kryelajm, por kishte shumë lëvizje të tjera interesante.

GOAL ka zgjedhur 10 nga marrëveshjet më të mira të bëra nga klubet evropiane në afatin e janarit.

10 Daley Blind – Ajax – Bayern Munich (falas)

9 Terem Moffi – Lorient – Nice (25 milionë euro)

8 Josip Juranovic – Celtic – Union Berlin (8 milionë euro)

7 Memphis Depay – Barcelona në Atletico Madrid (3 milionë euro)

6 Vitinha – Braga – Marseille (30 milionë euro)

5 Julien Duranville – Anderlecht – Dortmund (8.5 milionë euro)

4 Andreas Schjelderup – Nordsjaelland – Benfica (9 milionë euro)

3 Yann Sommer – Borussia Monchengladbach – Bayern Munich (8 milionë euro)

2 Azzedine Ounahi – Angers në Marseille (10 milionë euro)

1 Joao Cancelo – Manchester City – Bayern Munich (70 milionë euro)

/Telegrafi/