LAJMI I FUNDIT:

Thomas Tuchel kritikon Boris Johnsonin për “prioritetet” pas komenteve ndaj Chelseat

Thomas Tuchel kritikon Boris Johnsonin për “prioritetet” pas komenteve ndaj Chelseat

Thomas Tuchel u fut në “prioritetet” e Boris Johnson pasi një zëdhënës i Kryeministrit dënoi tifozët e Chelseat për thirrjen e emrit të pronarit të sanksionuar Roman Abramovich.

Lidhjet e rusit me Vladimir Putin nënkuptonin se asetet e tij ishin ngrirë nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar. Chelsea po operon nën një licencë të veçantë pas sanksionimit të oligarkut që i pengon ata të gjenerojnë të ardhura.


Megjithatë, tifozët e klubit i kanë qëndruar pranë pronarit të tyre, duke thirrur emrin e tij në ndeshjet e fundit. Megjithatë, zëdhënësi zyrtar i Kryeministrit i ka dënuar thirrjet.

Edhe po të bëhen bashkë pronarët e Man Cityt dhe Newcastles, nuk mund ta kalojnë pasurinë e njeriut që dëshiron ta blejë Chelsean
Lexo po ashtu Edhe po të bëhen bashkë pronarët e Man Cityt dhe Newcastles, nuk mund ta kalojnë pasurinë e njeriut që dëshiron ta blejë Chelsean

“Ne e njohim forcën e ndjenjës rreth klubeve të njerëzve, por kjo nuk e justifikon sjelljen që është krejtësisht e papërshtatshme në këtë kohë”, deklaroi ai. “Unë mendoj se njerëzit mund të tregojnë pasion dhe mbështetje për klubin e tyre pa përdorur gjëra të tilla”.

Duke i dënuar fillimisht ata vetë, trajneri i Chelseat, Tuchel, i është kundërpërgjigjur komenteve të kryeministrit. Gjermani pranoi se nëse çështje të tilla do të ngriheshin në Parlament, qeveria mund të ketë nevojë të rimendojë prioritetet e saj.

“Kam dëgjuar për këtë”, potencoi Tuchel. “Kam dëgjuar për këtë vetëm disa minuta më parë. Nuk e di nëse në këto kohë është diskutimi më i rëndësishëm që duhet bërë në Parlament”.

Tifozët e Chelseat kënduan emrin e Roman Abramovich gjatë ndeshjes kundër Newcastle

“Nuk e di nëse thirrjet e tifozëve që diskutohen në parlament do të thotë se duhet të shqetësohemi për prioritetet e kësaj qeverie. Por ok, dëgjoni, nuk ka nevojë të komentoni nga unë. Kemi shumë gjëra shumë më urgjente për të diskutuar dhe trajtuar”.

Chelsea udhëton te skuadra franceze Lille për ndeshjen e dytë të ndeshjes së 16-të të Ligës së Kampionëve të martën. Bluve iu është dhënë një buxhet i kufizuar në 20,000 euro si pjesë e licencës për udhëtime jashtë, dhe Tuchel pranoi se ndryshimet po bëheshin si rezultat.

“Ka kufizime dhe ne duhet të merremi me to”, shtoi ai. “Ka rregullime në numrin e stafit, kush udhëton, sa dhoma kemi në hotele dhe si arrijmë në ndeshje. Do të vijnë disa, në kuptimin tim, që ne mund të arrijmë në një nivel profesional”.

"Roman Abramovich u arrestua për vjedhjen e ngarkesës së trenit me naftë" - kështu raporton BBC Panorama për skandalin e pronarit të Chelseat
Lexo po ashtu "Roman Abramovich u arrestua për vjedhjen e ngarkesës së trenit me naftë" - kështu raporton BBC Panorama për skandalin e pronarit të Chelseat

“Nuk bëhet fjalë për luks dhe bling-bling. Ky është vetëm një nivel sportiv profesional, ku ne luajmë me dy ditë mes ndeshjeve me kundërshtarin që ka katër ditë mes ndeshjeve dhe arrijmë me mundësi lëndimesh. Për këtë, është më mirë të mbërrish me një avion dhe jo me autobus”.

“Ne përpiqemi ta bëjmë këtë. Nga kuptimi im, ne kemi një kornizë për të shkuar dhe të luajmë në Lille pa asnjë justifikim. Përsa i përket këtyre organizatave, tashmë është më e vështirë të rregullohen gjërat në një nivel profesional, në mënyrën më të mirë të mundshme, për FA Cup, por ne do të merremi me të”.

“Për sa kohë që ne kemi fanella dhe jemi gjallë si ekip, ne do të jemi konkurrues dhe do të luftojmë fort për suksesin tonë. Ia detyrohemi njerëzve që na mbështesin në një mënyrë shumë të padukshme. Sigurisht, ne jemi në qendër të vëmendjes dhe kjo është përgjegjësia jonë për ta bërë këtë. Ne do ta bëjmë atë”, ka shtuar më tej Tuchel. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Serbi tentoi ta luante të zgjuarin te Dortmundi duke fyer Terziqin, klubi gjerman ia tregon derën

Serbi tentoi ta luante të zgjuarin te Dortmundi duke fyer Terziqin, klubi gjerman ia tregon derën

Bundesliga

"Ky është qëllimi im personal" - Ylli i harruar nga Real Madridi i dërgon një mesazh të fuqishëm klubit spanjoll

Serie A
Sozia e Messit është një yll i vërtetë kudo që shfaqet, por ka vetëm një “të metë”

Sozia e Messit është një yll i vërtetë kudo që shfaqet, por ka vetëm një “të metë”

Ndërkombëtare
Festoi si i çmendur pasi shënoi ndaj tyre, tifozët e Atletico Madrid me mesazh për Felix

Festoi si i çmendur pasi shënoi ndaj tyre, tifozët e Atletico Madrid me mesazh për Felix

La Liga
Super kompjuteri parashikon tabelën përfundimtare të Ligës Premier

Super kompjuteri parashikon tabelën përfundimtare të Ligës Premier

Premier League
Ish-selektori i Kosovës në basketboll trondit me rrëfimin e tij për vendin tonë, organizimin në federatë deri te transferimi i një lojtari

Ish-selektori i Kosovës në basketboll trondit me rrëfimin e tij për vendin tonë, organizimin në federatë deri te transferimi i një lojtari

Sport
Kalo në kategori