LAJMI I FUNDIT:

Tetë të vdekur dhe 5800 të evakuuar pas shembjes së digës në Kakhovka

Tetë të vdekur dhe 5800 të evakuuar pas shembjes së digës në Kakhovka

Tetë persona kanë vdekur në territorin e kontrolluar nga Rusia dhe më shumë se 5800 janë evakuuar nga shtëpitë e tyre si rezultat i shembjes së digës Kakhovka në jug të Ukrainës, tha të premten një zyrtar i lartë i emëruar nga Rusia.

Reklama

Vladimir Saldo, kreu i emëruar nga Rusia i provincës Kherson të Ukrainës, të cilën Rusia pretendon se e ka aneksuar në mënyrë të ligjshme, akuzoi Ukrainën për vazhdimin e granatimeve të shpëtimtarëve në bregun e majtë të lumit Dnipro, të kontrolluar nga Rusia, raporton theguardian.

Momenti kur ndodh shpërthimi afër pikës së evakuimit në Kherson, rusët nuk kursejnë askënd – fillojnë të godasin me artileri
Lexo po ashtu Momenti kur ndodh shpërthimi afër pikës së evakuimit në Kherson, rusët nuk kursejnë askënd – fillojnë të godasin me artileri

Në një postim në Telegram, Saldo tha se niveli i ujit në afërsi të Nova Kakhovkas, qyteti ngjitur me digën në anën e poshtme të rrjedhës, kishte rënë me 2.5 metra.

Sidoqoftë, në Oleshky dhe Hola Prystan, përballë qytetit Kherson të kontrolluar nga ukrainasit në grykëderdhjen e Dnipro, niveli i ujit mbeti “në maksimum”.

Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?
Lexo po ashtu Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?

Saldo tha se përmbytjet mund të mos ulen edhe për dhjetë ditë të tjera dhe se gjithsej 22,273 shtëpi ishin përmbytur në 17 qytete dhe fshatra të pjesës së Khersonit të kontrolluar nga Rusia.

Ndryshe, autoritetet ukrainase kanë publikuar një audio-incizim, ku dëgjohen disa rusë duke marrë përsipër shpërthimin e digës dhe hidrocentralit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori