Rivalët britanikë të boksit, Joe Joyce dhe Anthony Joshua, së shpejti mund të përfshihen në një meç real boksi, pasi tashmë zënka mes tyre po vazhdon në rrjetet sociale.

Ish-kampioni i botës në kategorinë e peshave të rënda kishte deklaruar se do ta mposhtte sfiduesin e tij brenda një raundi. Derisa Joyce e ka quajtur AJ “një top xhami”.

Gjasat e rimeçit të 32-vjeçarit me Oleksandr Usyk në një të ardhme të afërt janë thuajse zero, duke qenë se ukrainasi është kthyer në vendlindje për të luftuar kundër pushtimit rus.

Revanshi i Joshuas ndaj Usyk për titullin botëror në peshën e rëndë është në dyshim pas luftës në Ukrainë Revanshi i Joshuas ndaj Usyk për titullin botëror në peshën e rëndë është në dyshim pas luftës në Ukrainë

Kundërshtar i mundshëm i Joshuas mund të jetë edhe suedezi Otto Wallin, porse rivaliteti me britanikun tjetër, Joe Joyce, është rritur shumë pas shkëmbimit të ‘thumbimeve’ në mediat sociale.

“E kam ndarë ringun me shumicën e njerëzve që i shihni sot në divizionin e peshave të rënda. Kam boksuar dy herë me Otto Wallin si të rinj, ndërsa kam boksuar me Joe dhe e kam ndalur në një raund. Të njëjtën gjë do ta bëja edhe sot! Asgjë nuk ka ndryshuar”, kishte shkruar AJ në Twitter.

Nuk ka munguar reagimi i Joyce, i cili e ka ngacmuar për humbjen nga Usyk, i cili ia mori Joshuas titujt WBA, WBO, IBF dhe IBO në kategorinë e peshave të rënda në Tottenham Hotspur Stadium në shtatorin e kaluar.

“Anthony Joshua je duke pësuar një shkrirje, ku janë gjithë rripat e tu? A po të ndihmojnë të gjithë ato sponsorime dhe mbështetje? Ti je një top xhami, ndërprite aktrimin, të është falur gjithçka”, ka shkruar rivali i tij.

Menjëherë pas erdhi edhe reagimi i AJ, i cili tha se Joyce iu deshën pesë ditë që të vinte me këtë përgjigje, derisa sfiduesi theksoi se Anthony është duke e shmangur.

‘Do të ishte një gabim i trashanik’, ish-kampioni Carl Froch e këshillon Joshuan të mos ndeshet me Wilder ‘Do të ishte një gabim i trashanik’, ish-kampioni Carl Froch e këshillon Joshuan të mos ndeshet me Wilder

Me Usyk në Ukrainë, ku është betuar të luftojë kundër rusëve, tifozët e boksit por kërkojnë një duel ndërmjet dy britanikëve. Derisa padyshim se ëndrra e gjithë dashamirëve të këtij sporti është që t’i shohin së paku një herë bashkë në ring Joshuan dhe Wilderin. /Telegrafi/

(Foto: Global Times)