Mund të mos duket si një ndryshim i natyrshëm në karrierë, por në fakt ka shumë të famshëm që kanë shërbyer në ushtri ndër vite.

Reklama

Shumë nga përvojat e tyre ndryshojnë dhe ata kanë shërbyer nëpër degë të ndryshme dhe në periudha të ndryshme të jetës së tyre.

Nga muzikantët te aktorët dhe më gjerë, më poshtë kemi renditur nëntë yje që i shërbyen vendit të tyre:

Adam Driver

Adam Driver është ndër yjet që i kanë shërbyer vendit të tyre, megjithëse përvojat e tij mund të mos kenë qenë shumë të dobishme në përgatitjen për t’u shfaqur në “Star Wars”.

Reklama

Ai u regjistrua pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit, por u lirua nga spitali pas një aksidenti me biçikletë përpara se të dërgohej ndonjëherë në luftë, sipas GQ.

Reklama

Elvis Presley

Elvis Presley njihet për shërbimin e tij në ushtri, por ajo që e bën këtë përvojë ushtarake të tij kaq unike ishte se erdhi pasi ai u bë i famshëm.

Në vitin 1957, pasi kishte arrti sukses të madh muzikor, Presley mori ftesë nga ushtria dhe shërbeu për dy vjet pasi u ftua të luajte në “King Creole”, sipas Military.com.

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix i mërziti shumë nacionalistët me këngën e tij rock’n’roll në himnin kombëtar në “Woodstock” në vitin 1969, por vite më parë, muzikanti shërbeu vetë në ushtri, shkruan FoxNews.

Reklama

Sipas Military.com, Hendrix u arrestua për vjedhje makinash dhe iu dha zgjedhja për të shërbyer ose për të shkuar në burg. Pas vetëm një viti, ai u shkarkua për një lëndim të supozuar të kyçit të këmbës, megjithëse thashethemet vazhdojnë se ishte sjellja i tij që e bëri atë të kthehej në shtëpi.

Reklama

Tom Selleck

Ashtu si Presley, Selleck tashmë ishte duke punuar në showbiz kur u ftua për shërbime ushtarake.

Ylli i ardhshëm po punonte për “Twentieth Century Fox” kur u thirr për të shërbyer në Luftën e Vietnamit nga 1967 deri në 1973.

Morgan Freeman

Morgan Freeman mund të jetë një nga njerëzit më të njohur në Hollywood këto ditë, por përpara kohës së tij në ekranin erdhi një pozita në Forcat Ajrore.

Reklama

“Bëra tre vjet, tetë muaj dhe dhjetë ditë gjithsej, por m’u desh një vit e gjysmë që të shpërdoroja nocionet e mia për këtë”, ishte shprehur aktori në një intervistë.

Hugh Hefner

Disa mund të habiten kur të mësojnë se themeluesi i Playboy ka shërbyer në ushtri.

Ai ishte një ushtar i lavdëruar, duke fituar një distinktiv për gjuajtjen e M1 gjatë stërvitjes, sipas Military.com , dhe përfundoi “Killer College”, ku ai përdori granata të vërteta gjatë ushtrimeve stërvitore.

Reklama

Clint Eastwood

Ndërkohë, djaloshi i fortë Clint Eastwood mund të ketë marrë disa gjëra që e ndihmuan karrierën e tij të aktrimit ndërsa shërbente në ushtri.

Reklama

Sipas Military Hub, aktori-regjisori i famshëm u ftua gjatë luftës së Koresë dhe më pas u vendos në Kaliforni derisa u shkarkua në vitin 1953.

Pat Sajakun

Fansat janë mësuar ta shohin Pat Sajakun në “Wheel of Fortune”, por ai në fakt kishte karrierë tjetër përpara se të fillonte punën e tij të famshme.

Në vitin 1968, ai u bashkua me ushtrinë dhe punoi si disk kalorës në Radion e Forcave të Armatosura, raporton Military.com . Ai madje u transferua në Saigon për të punuar në radio.

Willie Nelson

Legjenda e muzikës ‘country’, Willie Nelson shërbeu shumë shkurt në Forcat Ajrore.

Reklama
Reklama

Ylli u regjistrua në ushtri pasi mbaroi shkollën e mesme në vitin 1950, por u lirua nga spitali pas rreth nëntë muajsh për shkak të problemeve me shpinën, sipas Military.com.

Tony Bennet

Këngëtari i famshëm Tony Bennet shërbeu në Francë dhe Gjermani pasi u caktua në Divizionin e 63-të të Këmbësorisë – i quajtur Divizioni “Gjaku dhe Zjarri” – në 1944, sipas Military.com.

Ndërsa ishte në këtë mundësi, Bennett mori mundësinë e tij të parë për të kënduar me një grup ushtarak. Më vonë ai u transferua në shërbimet speciale dhe përfundoi luftën duke udhëtuar në Evropë.

Johnny Carson

Prezantuesi dhe producenti, Johnny Carson u regjistrua në Marinë si i ri në vitin 1943 për të luftuar në World World II sipas Military.com.

Reklama
Reklama

Ice-T

I lindur si Tracy Marrow, reperi dhe aktori Ice-T iu bashkua ushtrisë pas shkollës së mesme për të ndihmuar në mbështetjen e të dashurës dhe fëmijës së tij, raporton Military.com .

Ai shërbeu katër vjet në Divizionin e 25-të të ‘Infantry Division’. /Telegrafi/