LAJMI I FUNDIT:

Tatum spektakolar, Celtics marrin fitoren e katërt dhe shkojnë në finale të Konferencës

Tatum spektakolar, Celtics marrin fitoren e katërt dhe shkojnë në finale të Konferencës

Boston Celtics ka arritur të siguroj finalen e Konferencës së Lindjes pas shtatë ndeshjesh spektakolare ndaj Philadelphia 76ers duke fituar 4-3.

Reklama

Në një ndeshje të zhvilluar në TD Garden, Celtics kanë shkëlqyer ndaj 76ers duke triumfuar me 24 pikë epërsi 112:88.

Më meritori për këtë fitore të Celtics ishte padyshim Jayson Tatum që zhvilloi një nga ndeshjet më të mira në karrierën e tij, pasi shkëlqeu me 51 pikë, 13 kërcime, pesë asistime e dy topa të vjedhur.

Me lojë të mirë te skuadra vendase u dallua edhe Jaylen Brown që e mbylli ndeshjen me 25 pikë, derisa pikë dyshifrore realizoi edhe Malcom Brogdon 12 sosh.

View this post on Instagram

A post shared by NBA (@nba)

Te skuadra mysafire më efikasi ishte Tobias Harris me 19 pikë e pesë kërcime.

Vlen të përmendet fakti se dy super yjet e 76ers, Joeel Embiid dhe James Harden dështuan totalisht në këtë sfidë dhe ishin fajtorët kryesorë për eliminimin e 76ers.

Qendra kamerunase Embiid e mbylli ndeshjen me 15 pikë, derisa James Harden shtoi vetëm nëntë pikë për 40 minuta sa qëndroi në parket.

Në finalen e Konferencës së Lindjes, Celtics do të takohen me Miami Heat. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Kalo në kategori