Ndërsa një tajfun intensiv godet Japoninë jugore me shi të rrëmbyeshëm dhe stuhi, autoritetet kanë urdhëruar miliona njerëz të evakuojnë shtëpitë e tyre, sipas raporteve lokale.

Transmetuesi publik NHK tha se qeveritë lokale kanë urdhëruar tani më shumë se tetë milionë njerëz në Japoninë jugore dhe perëndimore të ikin për shkak të tajfunit Nanmadol, i cili tashmë ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike dhe anulime fluturimesh.

Zyrtarët dhanë një alarm të nivelit 5 – për më shumë se 330.000 njerëz në prefekturat Kagoshima, Miyazaki dhe Oita, tha NHK.

Ndërsa alarmi i nivelit 4 që nxit urdhrin e evakuimit për tetë milionë njerëz prek 3.7 milionë familje në pjesë të rajoneve Kyushu, Shikoku dhe Chugoku.

Reklama

Parashikuesit e motit kanë paralajmëruar erëra të forta dhe dallgë të larta “siç nuk janë përjetuar kurrë më parë”, me kërcënimin e vërshimit të lumenjve, dallgëve të forta, erërave të forta dhe rrëshqitjeve të dheut.

Reklama

Nanmadol, i klasifikuar si një super tajfun nga Qendra e Paralajmërimit të Përbashkët të Tajfunit të Marinës së SHBA-së, është nisur drejt ishullit kryesor jugor të vendit, Kyushu.

Agjencia Meteorologjike Japoneze (JMA) tha se zona përballet me përmbytje nga 500 mm shiu dhe erëra me shpejtësi deri në 250 km/h të dielën.

Ajo gjithashtu paralajmëroi banorët për nivele “të paprecedentë” të erërave dhe dallgëve të fuqishme në disa zona, duke u kërkuar atyre që të evakuohen herët.

Reklama

Nanmadol pritet të kthehet në lindje dhe të arrijë në Tokio të martën përpara se të shkojë në det.
Në zonat e prekura, mijëra banorë janë strehuar në qendrat e evakuimit.

Kompania Kyushu Electric Power tha se më shumë se 93.000 shtëpi në të gjithë ishullin ishin pa energji elektrike sot për shkak të dëmtimit të linjave të energjisë.

Reklama

Qindra fluturime të brendshme brenda dhe jashtë rajonit janë anuluar dhe të tjera janë planifikuar të ndalohen në Japoninë perëndimore deri të martën.

Transporti publik, duke përfshirë shërbimet hekurudhore dhe autobusët, janë pezulluar gjithashtu së bashku me trenin e famshëm të plumbave. Qindra dyqane janë mbyllur përballë motit ekstrem. /kp/Telegrafi/

Reklama