LAJMI I FUNDIT:

Ta kujtojmë kohën kur Cristiano Ronaldo luante rolin e trajnerit të Portugalisë në finalen e Euro 2016 ndaj Francës

Ta kujtojmë kohën kur Cristiano Ronaldo luante rolin e trajnerit të Portugalisë në finalen e Euro 2016 ndaj Francës

Rekordi i Cristiano Ronaldos në skenën e madhe flet vetë, por në finalen e Euro 2016, pesë herë fituesi i Topit të Artë kishte një rol shumë të ndryshëm.

Pas një dueli me Dimitri Payet, Ronaldo mbeti i lënduar dhe u desh ta lëshoj finalen në gjysmë duke mos mund ta ndihmoj kombëtaren e tij deri në fund.

Ylli portugez ishte në lot gjatë zëvendësimit nga Ricardo Quaresma, pasi mendonte se do të mbeste pa e fituar Kampionatin Evropian.

Por, mentaliteti i tij fitues nuk u ndal as pas largimit nga loja. Ronaldo, edhe pse nuk mund të ndikonte në fushë, ai zgjodhi të kontribuojë nga bankina.

Reklama

Shumë lojtar do të dëshpëroheshin dhe do të ndjeheshin keq për veten e tyre në bankë, por CR7 kishte ide të tjera.

Reklama

Me gjurin e tij të lidhur, Ronaldo i tregoi botës futbollistike një paraqitje të shkurtër të stilit të tij menaxherial duke qëndruar në vijën e fundit dhe duke dhënë konstruksione.

Fernando Santos ishte njeriu që duhej të dërgonte urdhra te lojtarët e Portugalisë, por atij iu bashkua Ronaldo, i cili goditi kohë pas kohe reagonte me shumë emocion.

Ish-sulmuesi i Swansea City, Eder ishte heroi i Portugalisë, pasi me një supergol në kohën shtesë arriti t’ia sigurojë trofeun e parë të madh të Portugalisë.

Reklama

Ronaldo kishte ende energji të mjaftueshme për të ngritur trofeun dhe për të marrë pjesë në festimet euforike – dhe megjithëse ai luajti vetëm 25 minuta në shfaqje – ndikimi i tij nga bankina ishte i paçmueshëm.

Reklama

Ai tashmë e ka çimentuar vendin e tij si një nga lojtarët më të mëdhenj që ka luajtur ndonjëherë, por performanca e tij si trajner në Paris katër vjet më parë la të kuptohet se ai kishte aftësi për të bërë pa probleme këtë rol në të ardhmen. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Ligue 1
Lista me trajnerët më të paguar në botë, fituesi i shumëfishtë i Ligës së Kampionëve është i shtati

Lista me trajnerët më të paguar në botë, fituesi i shumëfishtë i Ligës së Kampionëve është i shtati

Ndërkombëtare
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Serie A
Nagelsmann nuk u përshëndet nga plotë 14 futbollistë të Bayernit, ndër ta edhe shumë senator të ekipit

Nagelsmann nuk u përshëndet nga plotë 14 futbollistë të Bayernit, ndër ta edhe shumë senator të ekipit

Bundesliga
Kalo në kategori