Kombëtarja e Anglisë po përfolët si një nga favoritët për ta fituar Euro 2020, por një superkompjuter nuk po i jep skuadrës së Gareth Southgate shumë shanse të shkojë deri në fund, ndërsa më së shumti favorizohet Kombëtarja e Francës.

Pas një arritje mbresëlënëse në gjysmëfinalet e Kupës së Botës në Rusi, Anglia ka një mori lojtarësh të talentuar në skuadrën e tyre dhe ka shpërblimet shtesë për të luajtur pjesën më të madhe të ndeshjeve të tyre në Wembley Stadium.

Megjithatë, një super-kompjuter i statistikave ka parashikuar se kombëtarja e ‘Tre Luanëve’ ka shanse 5.2 për qind për të fituar Kampionatin Evropian për herë të parë në historitë të tyre.

UEFA njofton disa ndryshime për EURO 2020 – Nga ndeshjet me tifozë, deri tek ndërrimi i disa lokacioneve UEFA njofton disa ndryshime për EURO 2020 – Nga ndeshjet me tifozë, deri tek ndërrimi i disa lokacioneve

Algoritmi vlerëson probabilitetin e rezultateve të ndeshjeve duke përdorur shanset e tregut të basteve dhe renditjen e ekipeve bazuar në performancat historike dhe ato të fundit.

Kujtesa e turneut është simuluar 40,000 herë për të dhënë parashikimin përfundimtar. Sipas modelit, tetë skuadra kanë më shumë gjasa të fitojnë Euro 2020 sesa Anglia.

Fituesit e Kupës së Botës 2018, Franca është favoritja kryesore me 20.5 për qind, e pasuar nga Belgjika me 15.7 për qind dhe Spanjën e treta me 11.3 për qind.

Të dyshuarit e zakonshëm, Gjermania vijnë me 9.8 për qind, Portugalia me 9.6 për qind, Italia me 7.6 për qind dhe Holanda me 5.6 për qind përbëjnë shtatë vendet e para, por pozicioni i Danimarkës në të tetin dhe një vend përpara Anglisë, pa dyshim që do të shkaktojë një trazim.

Ekipi përfaqësues me më së paku gjasa për ta fituar Euro 2020 është Maqedonia e Veriut, ndërsa pas tyre vijnë Sllovakia, Skocia, Hungaria dhe Finlanda.

Nga Van Dijk te Ramos dhe Ibrahimovic – Formacioni i yjeve që mungojnë në Euro 2020 Nga Van Dijk te Ramos dhe Ibrahimovic – Formacioni i yjeve që mungojnë në Euro 2020

Më poshtë keni renditjet përfundimtare se kush ka më shumë gjasa të dalë fitues, sipas modelit të superkompjuterit:

24.Maqedonia e Veriut – 0,02%

23.Sllovakia – 0,04%

22.Skocia – 0,1%

21.Hungaria – 0,1%

20.Finlanda – 0,1%

19.Austria – 0.2%

18.Republika Çeke – 0.2%

17.Turqia – 0.4%

16.Uellsi – 0.6%

15.Ukraina – 0.8%

14.Polonia – 0.8%

13.Rusia – 1.0%

12.Kroacia – 1.0%

11.Suedia – 1.5%

10.Zvicra – 2.3%

9.Anglia – 5.2%

8.Danimarka – 5.4%

7.Holanda – 5.6%

6.Italia – 7.6%

5.Portugalia – 9.6%

4.Gjermania – 9.8%

3.Spanja – 11.3%

2.Belgjika – 15,7%

1.Franca – 20.5%

/Telegrafi/