Sonte (e hënë) nga ora 20:00 fillon ceremonia për ndarjen e Topit të Artë, ku favorit është Cristiano Ronaldo, i cili është në luftë me dy sulmuesit tjerë në La Liga, Lionel Messi dhe Antoine Griezmann.

Sulmuesit mbizotërojnë kur vjen puna te Topi i Artë, pasi ata bëjnë diferencën me golat e tyre.

Ekipet me më së shumti lojtarë që kanë fituar Topin e Artë (Foto) Ekipet me më së shumti lojtarë që kanë fituar Topin e Artë (Foto)

Pastaj vijnë mesfushorë, mbrojtësit (3) dhe portierët.

skysports-ballon-dor-graphic-data-positions_3848866

I vetmi portier që ka fituar këtë çmim është Lev Yashin në vitin 1963 me Dinamo Moskën, atëherë në kuadër të Bashkimit Sovjetik.

Kurse vetëm tre mbrojtës e kanë fituar, dy herë Franz Beckenbauer dhe një herë Fabio Cannavaro në 2006.  /Telegrafi/

Shtetet që i kanë dhënë më së shumti fitues Topit të Artë (Foto) Shtetet që i kanë dhënë më së shumti fitues Topit të Artë (Foto)