LAJMI I FUNDIT:

Studentët nga Maqedonia protestojnë pasi ju mungojnë hapësira mësimore

Studentët nga Maqedonia protestojnë pasi ju mungojnë hapësira mësimore

Studentët e Fakultetit të Shkencave të Informacionit dhe Inxhinierisë Kompjuterike në Shkup janë në protestë për hapësirën e tyre të mësimdhënies. Ata po kërkojnë zgjidhje për problemin e mungesës së sallave për mësim. Dekani Boro Jakimovski udhëhoqi protestën dhe theksoi se ata do të vazhdojnë të protestojnë derisa të gjendet një zgjidhje e përhershme për këtë çështje.

Gjatë takimeve me përfaqësues të qeverisë, ata nuk kanë arritur të gjejnë hapësirë të përshtatshme për të zhvilluar mësimet. Në kërkim të një zgjidhjeje të përkohshme, ata presin të përdorin hapësirat e Byrosë për Zhvillimin e Arsimit derisa të ndërtohet objekti i ri pranë Rektoratit të Universitetit të Shkupit. Megjithatë, shumë nga këto diskutime kanë qenë pa sukses.


Në këtë kontekst, ata po vazhdojnë të presin përgjigje nga qeveria dhe janë të përgatitur për të vazhduar protestat në ditët në vijim. Ndërkohë, ata kanë siguruar mbështetjen e disa personaliteteve të universitetit dhe të kuvendit studentor.

Gjatë kësaj periudhe para zgjedhjeve, ata e kuptojnë se ndërtimi i objektit të ri është i pamundur për momentin për shkak të kufizimeve buxhetore. Prandaj, fokusi i tyre kryesor është në gjetjen e një zgjidhjeje të përkohshme për të adresuar mungesën e hapësirës së mësimit. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Lajme
Arrestohet një i dyshuar lidhur me rastin e ukrainases që u gjet e vdekur në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Arrestohet një i dyshuar lidhur me rastin e ukrainases që u gjet e vdekur në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Drejtësi
Komandanti suprem i NATO-s, Cavoli: Po i shtojmë forcat në Kosovë dhe Bosnje, po sjellim artileri të rëndë

Komandanti suprem i NATO-s, Cavoli: Po i shtojmë forcat në Kosovë dhe Bosnje, po sjellim artileri të rëndë

Lajme
Pronari i “Zhitia Turist” tregon se çfarë u është thënë udhëtarëve të ndaluar nga Serbia në kufi

Pronari i “Zhitia Turist” tregon se çfarë u është thënë udhëtarëve të ndaluar nga Serbia në kufi

Lajme
Përfaqësuesi i Shqipërisë në KiE: Kosova ka plan të jashtëzakonshëm për të siguruar anëtarësimin në  Këshillin e Evropës

Përfaqësuesi i Shqipërisë në KiE: Kosova ka plan të jashtëzakonshëm për të siguruar anëtarësimin në Këshillin e Evropës

Lajme
Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj - nëse veprohet sikur javët e fundit do të ketë sukses

Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj - nëse veprohet sikur javët e fundit do të ketë sukses

Lajme
Kalo në kategori