LAJMI I FUNDIT:

Stoltenberg: Perëndimi duhet të përgatitet për konfrontim dekadash me Rusinë

Stoltenberg: Perëndimi duhet të përgatitet për konfrontim dekadash me Rusinë

Perëndimi nuk dëshiron luftë me Rusinë, por duhet të “përgatit veten për një konfrontim që mund të zgjasë me dekada”, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Zyrtarët e NATO-s kanë shprehur shqetësime për mungesën e gatishmërisë së aleancës për një konflikt me Rusinë që nga fillimi i pushtimit rus të tokave ukrainase.


Kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s, Admirali Rob Bauer, tha se civilët e vendeve anëtare të NATO-s duhet të jenë të gatshëm për perspektivën e një lufte gjithëpërfshirëse me Rusinë brenda 20 viteve të ardhshme.

Pasi tha se njerëzit duhet të përgatiten për luftë me Rusinë, ushtaraku i lartë i NATO-s: Kosova dhe Ballkani nuk duhet të presin që gjithçka të bëjë aleanca
Lexo po ashtu Pasi tha se njerëzit duhet të përgatiten për luftë me Rusinë, ushtaraku i lartë i NATO-s: Kosova dhe Ballkani nuk duhet të presin që gjithçka të bëjë aleanca

Sipas zyrtarëve perëndimor, mundësia e një konflikti të drejtpërdrejt me Rusinë ka të ngjarë të varet nga rezultati i luftës në Ukrainë, shkruan yahoonews, përcjell Telegrafi.

“Nëse presidenti rus fiton në Ukrainë, nuk ka asnjë garanci që agresioni i tij do të përhapet në vendet e tjera”, ka paralajmëruar Stoltenberg, duke theksuar se NATO duhet të përmirësojë aftësitë e saj ushtarake.

“Ne duhet të rivendosim dhe zgjerojmë bazën tonë industriale sa më shpejt në mënyrë që të mund të rrisim dërgesat në Ukrainë dhe të rimbushim rezervat tona”, shtoi sekretari. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Evropa
Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Amerika
Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Evropa
Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Azia
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Evropa
Kalo në kategori