LAJMI I FUNDIT:

Arena Nationala – Bukuresht

Arena Nationala – Bukuresht
(Foto: Wolf.eu)

Lokacioni: 37 Basarabia Blvd., Sector 2, Bukuresht, Rumani
Kapaciteti: 55.634
Rekordi i pjesëmarrjes: 53.329 (Rumani v Holandë, 16 tetor 2012)

Arena Nationala është një stadium në Bukuresht të Rumanisë, i cili është hapur në vitin 2011 në vendin e stadiumit origjinal Stadionul National, i cili ishte rrënuar nga viti 2007 deri në vitin 2008.

(Foto: The Stadium Guide)

Këtu zhvillohen ndeshjet e mëdha duke u përfshirë ato të ekipit kombëtar të Rumanisë dhe finalen e Kupës së Rumanisë (Cupa Romaniei). Njëherësh, ky stadium është shtëpia e klubeve rumune nga Liga I, FCSB dhe Dinamo Bucuresti.

Me kapacitet prej 55.634 ulësesh, ky është stadiumi më i madh në Rumani, i cili është ndërtuar nga kompania gjermane, Max Bogl dhe ajo italiane, Astaldi.

Arena Nationala që ndodhet në kategorinë e katërt të stadiumeve, sipas standardeve të UEFA-s, ka qenë nikoqire e finales së Ligës së Evropës në vitin 2012.

Në të do të zhvillohen katër ndeshje të Kampionatit Evropian, ‘Euro 2020’, (duke përfshirë një takim nga 1/8 e finales).

(Foto: SBP)

Ndeshjet që do të zhvillohen në Arenën Kombëtare në Bukuresht:

E diel 13 qershor 2021 – Grupi C: Austria vs Maqedonia e Veriut (19:00, me kohën lokale)

E enjte 17 qershor 2021 – Grupi C: Ukraina vs Maqedonia e Veriut (16:00, me kohën lokale)

E hënë 21 qershor 2021 – Grupi C: Ukraina vs Austria (19:00, me kohën lokale)

E hënë 28 qershor 2021 – R16: 1F vs 3A/B/C (22:00, me kohën lokale)


(Foto: BesthqWallpapers)

Në trend Sport

Më shumë
Pësuan humbje turpëruese në shtëpi, lideri i tifozëve zbret në fushë dhe i jep një mësim të mirë futbollistëve të skuadrës gjermane

Pësuan humbje turpëruese në shtëpi, lideri i tifozëve zbret në fushë dhe i jep një mësim të mirë futbollistëve të skuadrës gjermane

Bundesliga
Allegri e turpëron talentin 18-vjeçar: E fut në ndeshje, ai shkakton penallti dhe trajneri italian e largon menjëherë nga fusha

Allegri e turpëron talentin 18-vjeçar: E fut në ndeshje, ai shkakton penallti dhe trajneri italian e largon menjëherë nga fusha

Serie A
Mësohen fjalët që Thomas Tuchel i tha lojtarëve në zhveshtore pas vendimit për tu larguar nga Bayerni

Mësohen fjalët që Thomas Tuchel i tha lojtarëve në zhveshtore pas vendimit për tu larguar nga Bayerni

Bundesliga
Messi gjuajti fortë nga gjuajtja e lirë, por ai ka goditur një foshnje që ishte prapa portës

Messi gjuajti fortë nga gjuajtja e lirë, por ai ka goditur një foshnje që ishte prapa portës

Ndërkombëtare
Ish-gjyqtari i La Ligas tregon se si duhej të kishte vepruar Gil Manzano në momentin që shkaktoi kaos

Ish-gjyqtari i La Ligas tregon se si duhej të kishte vepruar Gil Manzano në momentin që shkaktoi kaos

La Liga
Rodrygo në probleme serioze te Real Madridi

Rodrygo në probleme serioze te Real Madridi

La Liga
Kalo në kategori