LAJMI I FUNDIT:

Sot shtatë vite më parë, Majlinda shkroi historinë në Lojërat Olimpike

Sot shtatë vite më parë, Majlinda shkroi historinë në Lojërat Olimpike
(Foto: Getty)

Më 7 gusht të vitit 2016, Majlinda Kelmendi u bë sportistja e parë kosovare që fitonte një medalje në Lojërat Olimpike kur e fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 52 kilogramë në Rio de Janeiro.

Para shtatë vitesh, Kosova mori pjesë për herë të parë në një eveniment olimpik dhe këto ishin Lojërat Olimpike Verore në Rio de Janeiro të Brazilit.

Majlinda ishte bartësja e flamurit të shtetit të saj gjatë Paradës së Kombeve në ceremoninë hapëse dhe në vijim të garave e shkroi historinë.

(Foto: Getty)

Në finalen e atëhershme, xhudistja nga Kosova triumfoi përballë italianes Odette Giuffrida, ndërsa për të arritur deri në finale, ajo nënshtro kundërshtare, si Evelyne Tschopp, Christianne Legentil Misato Nakamura.

Majlinda e ARTË shkruan historinë në Rio 2016 (Foto/Video)
Lexo po ashtu Majlinda e ARTË shkruan historinë në Rio 2016 (Foto/Video)

Dhe natyrisht që pas suksesit madhështor, krenaria e sportit shqiptar nuk kishte arritur t’i mbante lotët. Ajo i prit si një heroinë në vendin e saj, derisa të gjithë mediat e mëdha botërore raportuan për arritjen e Kosovës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Emërohen dhe renditen top 10 talentët më të vlefshëm në Euro 2024

Emërohen dhe renditen top 10 talentët më të vlefshëm në Euro 2024

Përfaqësueset
De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

Ligue 1
Ylli i La Ligës zbulon se kombëtarja e Brazilit i ka kërkuar të shkurtojë flokët

Ylli i La Ligës zbulon se kombëtarja e Brazilit i ka kërkuar të shkurtojë flokët

Përfaqësueset
Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani garanton spektakël

Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani garanton spektakël

Përfaqësueset
Real Madridi do të thyejë rregullin e klubit dhe do t’i ofrojë Carvajalit marrëveshjen e re ‘të ndaluar’

Real Madridi do të thyejë rregullin e klubit dhe do t’i ofrojë Carvajalit marrëveshjen e re ‘të ndaluar’

La Liga
Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Përfaqësueset
Kalo në kategori