Majlinda Kelmendi ka fituar në finale të Lojërave Olimpike Rio 2016 në xhudo për kategorinë deri në 52 kilogramë.

Xhudisjta nga Kosova mundi italianen, Odette Giuffrida.

13932071_1259460237400265_2104054933_o

Pas triumfit në Rio 2016, Majlinda shpërblehet financarisht nga shteti i Kosovës Pas triumfit në Rio 2016, Majlinda shpërblehet financarisht nga shteti i Kosovës

Kjo është një arritje MADHËSHTORE dhe HISTORIKE për shtetin e Kosovës pasi kjo është medalja e parë olimpike dhe atë në pjesëmarrjen e parë.

13950938_1259460407400248_425440410_o

Majlinda për të arritur deri në finale mundi Evelyne Tschopp, Christianne Legentil dhe japonezen, Misato Nakamuras. /Telegrafi/