Ylli i Tottenham Hotspur, Son Heung-min ka përfunduar shërbimin ushtarak dhe është renditur si njëri nga pesë interpretuesit më të mirë në klasën e tij.

Son raportoi për detyrën në Korenë e Jugut më 20 prill pasi vendosi të përdorë pezullimin e Ligës Premier për të përfunduar shërbimin e detyrueshëm ushtarak tre javor.

Zyrtarët e Trupave Detare u mahnitën me performancën e Sonit, pasi ai u vendos në pesë vendet e para të 157 praktikantëve dhe mori një çmim të premten.

“Ai mori çmimin Pilsung, i cili është një nga pesë llojet e çmimeve për interpretuesit më të mirë”.

“Të gjitha kurset u gjykuan në mënyrë të drejtë dhe të rreptë, dhe oficerët e tij të trajnimit ushtarak kanë thënë se ai e kaloi trajnimin me besnikëri”, ka thënë një zyrtar i Korpusit Detar.

27-vjeçari fitoi Lojërat Aziatike me vendin e tij në vitin 2018, duke e ulur shërbimin e tij ushtarak nga dy vjet në vetëm trajnim bazë.

Son mori pjesë në të shtënat në ishullin Jeju dhe arriti të godiste të dhjetë objektivat e tij për të fituar çmimin.

Trajnimi i tij themelor tani është i plotë, por ai do të duhet të kryejë 544 orë shërbim në komunitet gjatë viteve të ardhshme teksa luan për klubin e tij.

Ndeshja e fundit e Sonit për Spurs erdhi në një fitore 3-2 ndaj Aston Villa në shkurt, ku ai shënoi edhe një gol shumë të bukur.

Son humbi gjashtë ndeshje në të gjitha garat, pasi skuadra e Jose Mourinho u rrëzua nga Liga e Kampionëve dhe FA Cup, por pauza në sezon do të thotë që ai mund të mos humbasë më ndeshje tjera.

Spurs aktualisht janë në vendin e tetë në ligë, katër pikë pas vendit të pestë Manchester Unitedit. /Telegrafi/