Ylli i Tottenham Hotspur, Son Heung-min, është bërë golashënuesi më i madh nga Azia në historinë e Ligës së Kampionëve, pas dy golave ndaj Manchester Cityt.

City shënoi i pari për 1-0 me Raheem Sterling duke shënuar golin më të shpejtë të klubit anglez në Ligën e Kampionëve për vetëm tre minuta dhe 51 sekonda.

Tottenhami në gjysmëfinale pas një ndeshjeje të çmendur dhe dramatike ndaj Cityt në Etihad Tottenhami në gjysmëfinale pas një ndeshjeje të çmendur dhe dramatike ndaj Cityt në Etihad

Por, ylli i Koresë së Jugut dhe Tottenhamit, Son, u shfaq rrufeshëm me dy golat të shpejtë që erdhën në minutën e shtatë për 1-1 dhe në të dhjetin për epërsinë 1-2.

Heung-Min Son (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

Këto dy gola të shënuara kanë bërë që Son të bëjë histori në Ligën e Kampionëve pasi ai shënoi edhe golin e vetëm në ndeshjen parë në Londër javën e kaluar.

Man City 4-3 Tottenham: Notat e lojtarëve, dështim Llaporte Man City 4-3 Tottenham: Notat e lojtarëve, dështim Llaporte

Me 12 gola, sulmuesi koreano-jugor tani është golashënuesi kryesor aziatik në historinë e Ligës së Kampionëve, duke kaluar ish-yllin e Dynamo Kyiv Maksim Shatskikh nga Uzbekistani.

Ky ka qenë një tjetër sezon shkëlqimi për Son, pasi 26-vjeçari deri më tani ka arritur 20 gola në të gjitha garat për Spurs këtë sezon. /Telegrafi/