LAJMI I FUNDIT:

Snapdragon 8 Gen 3 vjen me bërthamën kryesore me kapacitet prej 3.7GHz dhe me disa ndryshime të reja në CPU

Snapdragon 8 Gen 3 vjen me bërthamën kryesore me kapacitet prej 3.7GHz dhe me disa ndryshime të reja në CPU

Çipi Snapdragon 8 Gen 2 solli një lëvizje të madhe në performancë dhe efikasitet më të mirë, por tani ka informata se çipi pasardhës ka ambicie edhe më të mëdha.

Reklama

Një informator i njohur zbulon se gjenerata e ardhshme e platformës kryesore nga Qualcomm do të ketë një arkitekturë të re të CPU-së, përderisa do të ketë edhe shpejtësi më të madhe.

Thuhet se Snapdragon 8 Gen 3 do të ketë një bërthamë kryesore CPU Cortex-X4 me një shpejtësi prej prej 3.7GHz, 5 bërthama të tjera të fuqishme për performancë më të lartë dhe 2 bërthama shtesë më të vogla për efikasitet më të mirë, raporton GSM Arena, transmeton Telegrafi.

Sipas Digital Chat Station, numri i modelit është “SM8650”, dhe se GPU-ja do të thirret “Adreno 750”.

Pritshmëritë janë që TSMC të vazhdojë prodhimin e çipave, duke lëvizur nga N4 në nyjen N4P, e cila është ende një teknologji e procesit 4nm, por me një rritje të lehtë në efikasitet.

Arsyeja se pse TSMC nuk po shkon drejt prodhimit me procesin 3nm është për shkak të ciklit të prodhimit – teksa N4P është mjaftueshëm i mirë dhe edhe më i përballueshëm në çmim, dhe fabrikat në Tajvan janë të gatshme për të nisur prodhimin në masë menjëherë pas përfundimit të periudhës testuese nga kompanitë e telefonave. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+

Teknologji
Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Teknologji
Dizajni i Samsung Galaxy S24 Ultra u zbulua përmes renderëve të CAD

Dizajni i Samsung Galaxy S24 Ultra u zbulua përmes renderëve të CAD

Teknologji
Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Teknologji
iPhone i ri me titan, dështoi në testin e qëndrueshmërisë

iPhone i ri me titan, dështoi në testin e qëndrueshmërisë

Teknologji
Asistenti i ri i inteligjencës artificiale të Meta-s është trajnuar në postimet publike në Facebook dhe Instagram

Asistenti i ri i inteligjencës artificiale të Meta-s është trajnuar në postimet publike në Facebook dhe Instagram

Teknologji
Kalo në kategori