LAJMI I FUNDIT:

Slloveni Tadej Pogacar bëhet çiklisti më i ri që arrin të fitojë Tour de France që nga viti 1904

Slloveni Tadej Pogacar bëhet çiklisti më i ri që arrin të fitojë Tour de France që nga viti 1904

Tadej Pogacar është bërë slloveni i parë që arrin të fitojë Tour de France të dielën e javës që lamë pas, duke parakaluar të gjithë në garë për trofeun.

Derisa Sam Bennett kishte fituar fazën finale përgatitore, dita kryesore i takoi skuadrës UAE Emirates, me në krye Pogacar që u bë fituesi më i ri i garës që prej kohës së Henri Cornet në vitin 1904.

22-vjeçari arriti që të mposhte konkurrencën me sllovenin tjetër Primoz Roglic që përfundoi i dyti me 59 sekonda mbrapa fituesit.

“Është diçka e pabesueshme, të qëndrosh në podiumin e Parisit. Ishte tri javë të mrekullueshëm, një rrugëtim i paimagjinueshëm”, ka thënë slloveni pas triumfit.

“Dua t’i falënderoj të gjithë që e bënë të mundur. Ishin tri javë të mrekullueshme në rrugët e Francës. Nuk mund të gjejë fjalë që t’i përshkruajë ndjenjat e mija”, ka shtuar më tej ai.

Reklama

Pogacar po ashtu fitoi edhe në tri fazat e garës, një paraqitje brilante individuale dhe njëra ndër më të mira në histori të Tour de France. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

La Liga
Benjamini dardan në Japoni: Aventura te Shimizu S-Pulse, niveli i lartë i futbollit në Azi dhe dëshpërimi që askush nuk e kontakton që një vit nga Kosova

Benjamini dardan në Japoni: Aventura te Shimizu S-Pulse, niveli i lartë i futbollit në Azi dhe dëshpërimi që askush nuk e kontakton që një vit nga Kosova

Driton Gajraku
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Megjithëse Greenwood u pastrua nga të gjitha akuzat për sulm ndaj të dashurës, Manchester United mori vendim të rëndë për anglezin e ri

Megjithëse Greenwood u pastrua nga të gjitha akuzat për sulm ndaj të dashurës, Manchester United mori vendim të rëndë për anglezin e ri

Premier League
Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Serie A
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Kalo në kategori