Sllovenët votojnë të dielën në zgjedhjet presidenciale që shihen si një shans nga konservatorët e vendit për të rifituar njëfarë mbështetjeje pas humbjes së tyre në zgjedhjet parlamentare të prillit.

Reklama

Zgjedhësit në anëtarin e vogël alpin të BE-së prej dy milionë banorësh do të zgjedhin nga shtatë kandidatë që do të qëndrojnë për postin kryesisht ceremonial.

Por pa asnjë kandidat që pritet të marrë mbështetjen prej 50 për qind të nevojshme për një fitore të plotë, një raund i dytë votimi duket shumë i mundshëm.

Kryesuesja, me një parashikim prej 30.1 për qind të votave, pritet të jetë Anze Logar, një ministre e jashtme nën ish-qeverinë konservatore të veteranit Janez Jansa.

Reklama

Ish-kreu i autoritetit të mbrojtjes së të dhënave të Sllovenisë, kandidatja e qendrës së majtë Natasa Pirc Musar, 54 vjeç, pritet të fitojë rreth 20 përqind të votave, sipas një sondazhi të publikuar nga e përditshmja Delo të premten.

Reklama

Kryeministri liberal Robert Golob ka mbështetur anëtarin e parlamentit socialdemokrat evropian, Milan Brglez dhe u bëri thirrje partive të qendrës së majtë të bashkohen pas një kandidati.

Presidenti aktual Borut Pahor, një ish-socialdemokrat, nuk mundi të kandidojë për rizgjedhje pasi kishte mbajtur postin për dy mandate pesë-vjeçare.

Vendvotimet u hapën në ish-republikën jugosllave në orën 7:00 të mëngjesit dhe do të mbyllen në orën 19:00, me rezultate të pjesshme që priten më vonë në mbrëmje. /Telegrafi/