LAJMI I FUNDIT:

Skoda Octavia elektrike vjen në vitin 2023

Skoda Octavia elektrike vjen në vitin 2023

Prodhuesi çek deri më tani ka ofruar vetëm një model SUV elektrik.

Reklama

Skoda Octavia elektrike do të mbërrijë në showroom-et në vitin 2023 dhe tashmë dihen detajet e para të elektrifikimit të një prej veturave më të njohura në Evropë dhe në vendin tonë.

Prodhuesi çek deri më tani ka ofruar vetëm SUV elektrik, pasi modelet e këtij segmenti shiten mirë në tregun evropian. Kështu, Skoda Enyaq iV elektrike u dorëzua në 28,000 kopje në nëntë muajt e parë të 2021, që është një rezultat shumë i mirë për një veturë elektrike.

Suksesi i Enyaq iV është një trampolinë për elektricitetin e ardhshëm të Skoda, kështu që prodhuesi ka njoftuar tashmë një crossover më të vogël elektrik.

Martin Jan, drejtor i shitjeve dhe marketingut të Skoda, tha për Autocar të Britanisë se çekët nuk synojnë të ofrojnë ekskluzivisht modele SUV elektrike, pasi klientët duan motorë elektrikë edhe në segmente të tjera.

Ai tha se prodhuesi do të ofrojë një version elektrik të Octavia për njerëzit që nuk duan një SUV sepse kjo bie në kundërshtim me pikëpamjet e tyre konservatore për veturat.

Versioni elektrik i bestsellerit çek ndoshta do të ketë një emër tjetër për të theksuar veçantinë e tij. Emri i këtij modeli duhet të fillojë me shkronjën E, e cila do të vazhdonte traditën e nisur nga Enyaq.

Të gjitha indikacionet tregojnë se Skoda do të përdorë sërish zgjidhjet e implementuara nga Volkswagen, ashtu siç ishte rasti me Enyaq iV.

Vetura do të bazohet në platformën mekanike MEB, e cila është e destinuar për ato elektrike nga VW Group.

Kjo do të thotë se versioni bazë do të ketë fuqi në rrotat e pasme, ndërsa versionet më të shtrenjta të pajisjes do të kenë dy motorë elektrikë dhe me të gjitha rrotat.

Kapaciteti i baterisë duhet të jetë nga 58 kWh në 84 kWh.

Skoda Octavia elektrike nuk do të bëjë debutimin e saj deri në vitin 2023. /Telegrafi/