Me Paolo Maldinin që thuhet se ka rënë dakord për kontratën e tij të re, Milani më në fund mund të fillojë të punojë në tregun e transferimeve për Charles De Ketelaere, Francesco Acerbi dhe Marco Asension, ndërsa Lorenzo Colombo shkon në Lecce.

Kuqezinjtë ishin të penguar deri më tani nga pasiguria në prapaskenë, me regjisorët Maldini dhe Frederic Massara pa kontratë më 30 qershor.

Është raportuar se ata më në fund kanë rinovuar kushtet dhe mbi të gjitha mënyrën se si do të ndahen kompetencat vendimmarrëse brenda klubit, kështu që ata më në fund mund të fillojnë të lëvizin gjërat.

Milani zgjedh mes Asensios dhe Ziyechit Milani zgjedh mes Asensios dhe Ziyechit

Sven Botman është duke kryer testet mjekësore të Neëcastle United, kështu që Milani mund të shkojë all-in për mbrojtësin e Lazios, Acerbi, por Sport Mediaset vëren se Aquile duan 5 milionë euro për shërbimet e tij.

Interi tani duket se është tërhequr nga gara, duke e bërë situatën më të lehtë.

Aty ku kërkohen fonde më të mëdha është për rolet e mesfushës sulmuese, konkretisht Asensio dhe De Ketelaere.

Kontrata e Asensios me Real Madridin skadon në qershor të vitit 2023 dhe ai mund të jetë në dispozicion për rreth 25 milionë euro, por dëshiron një përmirësim të pagës së tij aktuale prej 5.5 milionë euro në sezon, sipas Radio Rossonera.

Sa i përket De Ketelaere, ka konkurrencë nga Leeds United, por kjo nuk mund të krahasohet me mundësinë e futbollit në Ligën e Kampionëve dhe të luajë në San Siro.

Arsyeja që Milani e hoqi Botmanin ishte sepse hierarkia e klubit mendonte se duheshin më shumë burime për rolet e sulmit sesa në mbrojtje, ku Pierre Kalulu dhe Fikayo Tomori sapo kishin filluar të krijonin një partneritet të fortë.

Botman dhe De Ketelaere preferojnë Milanin para Newcastle dhe Leicester City Botman dhe De Ketelaere preferojnë Milanin para Newcastle dhe Leicester City

Club Brugge dëshiron 35-40 milionë euro për De Ketelaere dhe paga e tij do të jetë më e ulët në 3 milionë euro.

Sa i përket largimeve, sulmuesi i Italisë U-21, Colombo, ka rënë dakord për një lëvizje në Lecce të sapo promovuar, në huazim me opsion blerjeje.

Milani do të mbajë gjithashtu një klauzolë për ta rikthyer atë në skuadër. /Telegrafi/