LAJMI I FUNDIT:

Si do të dukej paqja në Lindjen e Mesme sipas Netanyahut

Si do të dukej paqja në Lindjen e Mesme sipas Netanyahut
Reklama

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka përshëndetur marrëveshjet e fundit të ashtuquajtura “normalizimi” midis Izraelit dhe shteteve arabe, duke theksuar se palestinezët nuk duhet të kenë “veto” mbi marrëveshjet e tilla.

Duke folur në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të premten në mëngjes, Netanyahu vlerësoi perspektivën e marrëdhënieve formale midis Izraelit dhe Arabisë Saudite, duke nënvizuar rolin e Shteteve të Bashkuara në përpjekjet për të ndërmjetësuar një pakt midis dyja vendeve.


Kryeministri izraelit dënoi gjithashtu qeverinë iraniane dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të marrë një qëndrim më të ashpër kundër Teheranit, raporton aljazeera.

Netanyahu përshkroi atë që ai e quajti vizion për paqe në Lindjen e Mesme, në të cilin shtetet arabe do ta pranonin ekzistencën e shtetit Izraelit pavarësisht çështjes palestineze.

“Kam kërkuar prej kohësh të bëj paqe me palestinezët. Por, unë gjithashtu besoj se ne nuk duhet t’u japim palestinezëve të drejtën e vetos për traktatet e reja të paqes me shtetet arabe. Palestinezët mund të përfitojnë shumë nga një paqe më e gjerë. Ata duhet të jenë pjesë e këtij procesi, por nuk duhet të kenë veto mbi procesin”, deklaroi ai.

Pak shtete arabe e kanë njohur Izraelin që nga themelimi i tij në vitin 1948, por administrata e ish-presidentit amerikan, Donald Trump ndihmoi në sigurimin e marrëveshjeve për të vendosur marrëdhënie midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit dhe Marokut në vitin 2020.

Sudani gjithashtu ra dakord të bashkohej me marrëveshjet e normalizimit, të njohura zyrtarisht si Marrëveshjet e Abrahamit.

Më parë, pjesa më e madhe e rajonit e kishte kushtëzuar njohjen e Izraelit me krijimin e një shteti palestinez të qëndrueshëm me Jerusalemin Lindor si kryeqytet, siç është artikuluar në Iniciativën Arabe të Paqes.

Ky plan kërkon gjithashtu gjetjen e një zgjidhjeje të drejtë për gjendjen e vështirë të refugjatëve palestinezë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell

Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell "detajet" e tij

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Botë
Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Botë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Evropa
Kalo në kategori