Tapeti i kuq dikur ishte përdorur për të shënuar rrugët që do të merrnin krerët e shteteve. Por kohët e fundit, ajo është bërë një atribut i detyrueshëm i çdo eventi publik, siç janë shfaqjet e çmimeve, festivalet e filmit dhe koncertet e mëdha ku janë të pranishëm të famshmit.

Reklama

Ka një herë të parë për gjithçka. Dhe pas sukseseve të para të rëndësishme në kinema, të gjithë njerëzit e famshëm duhej të ecnin në tapetin e kuq, duke u ndier mjaft të rëndësishëm përpara dritave dhe kamerave.

Shtatë filmat që janë të përsosur për t'i parë gjatë Krishtlindjeve Shtatë filmat që janë të përsosur për t'i parë gjatë Krishtlindjeve

Bright Side vendosi të kujtojë se si dukeshin disa të famshëm kur sapo filluan të shfaqeshin në publik. Ne gjithashtu krahasuam paraqitjet e tyre të para me fotot e tyre më të fundit.

Reklama
Reklama

1. Freddie Highmore (2005)

Ylli i serialit televiziv, “The Good Doctor” filloi të shfaqej në ekran kur ishte mjaft i ri: në moshën shtatë vjeçare, ai tashmë kishte disa role të vogla. Kur ishte 13 vjeç, kritikët tashmë flisnin për të sikur të ishte një talent i ri. Në vitin 2005, Freddie Highmore luajti rolin e Charlie Bucket në “Charlie” të Tim Burton dhe “Chocolate Factory”. Sipas mediave, ishte vetë Johnny Depp që e rekomandoi Freddie Highmore për rolin. Ai u mahnit me të vërtetë nga aktrimi i djalit.

2. Rihanna (2005)

Rruga e famshme e këngëtares nga Barbados filloi në vitin 2005 – kjo ishte kur Rihanna u transferua në Sh.B.A. dhe nënshkroi një kontratë me një studio regjistrimi.

Reklama
Reklama

3. Angelina Jolie (1986)

Angelina Jolie u bë e famshme pasi u publikuan filmat për ”Lara Croft”, ku ajo luajti rolin kryesor. Por debutimi i saj i parë në film ndodhi përsëri në vitin 1982 kur ajo ishte vetëm një fëmijë. Babai i saj është gjithashtu një aktor i njohur Hollywood, Jon Voight. Kjo është arsyeja pse Angelina ndonjëherë u shfaq në ngjarje të famshëm si fëmijë së bashku me babanë e saj.

4. Daniel Radcliffe (2001)

Daniel Radcliffe i ri u shfaq për herë të parë në tapetin e kuq kur “Harry Potter” dhe “Sorcerer’s Stoneu” u publikuan.

5. Emma Stone (2007)

Reklama

Emma Stone e filloi karrierën e saj në vitin 2004 me role të vogla në seri të ndryshme televizive. Por debutimi i saj në film ndodhi tri vjet më vonë kur mori pjesë në “Superbad”.

Reklama

6. Channing Tatum (2005)

Hera e parë që Channing Tatum u shfaq në ekran ishte në vitin 2004 në një episod të një serie televizive. Në vitin 2005, ai luajti një tjetër rol në një seri por përparimi i tij i vërtetë ndodhi një vit më vonë kur ai mori një rol me peshë të madhe.

7. Julia Roberts (1990)

Julia Roberts për herë të parë u bë e famshme nga filmi “Steel Magnolias” që u publikua në vitin 1989 dhe me të arriti të fitojë një “Golden Globe”. Një vit më vonë, Julia u bë ylli më i ndritshëm në Hollywood pas suksesit të “Pretty Woman”. Për rolin e saj në këtë film, ajo ishte e nominuar për një “Oscar” dhe një BAFTA dhe fitoi një tjetër “Golden Globe”.

Reklama
Reklama

8. Margot Robbie (2011)

Filmat e parë ku kjo aktore australiane interpretoi dolën në vitin 2008 dhe 2009. Vajza më pas u transferua në Los Angeles dhe atje, ajo mori një rol në serialin televiziv, “Pan Am”. Margot Robbie ishte në shfaqje për njĽ vit nga viti 2011 deri në 2012.

9. Penelope Cruz (2000)

Në vitin 1999, Penelope Cruz punoi me regjisorin Pedro Almodóvar në filmin “All About My Mother”. Kur filmi mori një “Oscar”, aktorja ishte në mesin e yjeve të ftuar dhe uroi regjisorin, filmat e të cilit ndikuan në vendimin e saj për tu bërë aktore.

Reklama

10. Robert Pattinson (2004)

Përvoja e parë e filmit për Robert Pattinson ishte një rol dytësor në “Ring of the Nibelungs” (2004). Po atë vit, aktori u shfaq në adaptimin e romanit “Vanity Fair” por të gjitha skenat e tij u prenë – ato mund të gjendeshin vetëm në DVD.

Reklama

11. Kate Hudson (2000)

Hera e parë që Kate Hudson u shfaq në një film ishte në vitin 1998 dhe dy vjet më vonë ajo pati një rol në “Almost Famous”. Çuditërisht, filmi me këtë titull e bëri atë të famshëm dhe i dha asaj një nominim për “Oscar”.

12. Bruce Willis (1987)

Reklama

Bruce Willis nuk u bë i famshëm menjëherë. Në fillim, ai duhej të shfaqej në teatrot jo aq të famshëm dhe të bënte role të vogla televizive para se të vërehej dhe të ftohej të shfaqej në shfaqje.

13. Jennifer Lopez (1997)

Jennifer Lopez luajti rolin e saj të parë kryesor në vitin 1997 në “Selena”. Aktorja ishte e nominuar për një “Golden Globe” për punën e saj.

Reklama

14. Amanda Seyfried (2005)

Në vitin 2004, Amanda Seyfried u shfaq në “Mean Girls” dhe vetëm një vit më vonë, ajo u shfaq në “Nine Lives”. Pastaj, në vitin 2006, ju mund ta shihni atë në “Alpha Dog”. Pas kësaj, ajo mori rolin kryesor në serialin popullor “Big Love”.

Reklama

15. Rachel McAdams (2004)

Aktorja u bë e famshme pas rolit të saj në komedinë “Mean Girls” që u publikua në vitin 2004. Në të njëjtin vit, ne pamë adaptimin në ekran të “The Notebook” ku Rachel McAdams dhe Ryan Gosling luanin një çift të dashur. Shikuesit e donin filmin dhe aktorja fitoi zemrat e publikut.

16. Eddie Redmayne (2006)

Herën e parë që ky aktor britanik u shfaq në ekran ishte në serialin televiziv, Animal Ark në vitin 1998. Por ai mori rolin e tij të parë në një film në vitin 2006.

Reklama

17. Miley Cyrus (2006)

Miley Cyrus u bë me famë botërore kur mori rolin kryesor në serialin televiziv, “Hannah Montana”. U lëshua në vitin 2006 në të njëjtën kohë ylli 14-vjeçar filloi të shfaqej në tapetet e kuq të ngjarjeve të ndryshme. /Telegrafi/