Man City mund të ketë shpenzuar shumë gjatë dekadës së fundit, por ata gjithashtu kanë shitur tej mase lojtarë.

Reklama

Qytetarët investuan shumë për të transformuar ekipin nga një skuadër e mesme e Ligës Premier në një nga skuadrat më të mira në planet.

Që kur Sheikh Mansour mori drejtimin e klubit në vitin 2011, ata kanë qenë të gatshëm të shpenzojnë shuma të mëdha për lojtarët e njohur.

Nga superylli brazilian Robinho në ditën kur Mansour bleu Man Cityn, te transferimi rekord britanik prej 100 milionë funte (120 milionë euro) të Jack Grealish, synimi ka qenë gjithmonë në forcimin e ekipit.

Reklama

Por ndërsa ata janë bërë më të suksesshëm, Man City është bërë i aftë në menaxhimin e tregut të transferimeve – duke u larguar nga marrëveshjet për të afruar lojtarë si Harry Maguire, Fred, Jorginho dhe Marc Cucurella, për të cilët mendonin se përfaqësojnë vlerën e parave që kërkoheheshin për ta.

Reklama

Kjo ka bërë që ata të bëhen më të shkathët nën drejtimin e drejtorit të futbollit Txiki Begiristain, duke i lejuar lojtarët të largohen nga klubi dhe të bëjnë fitime të konsiderueshme.

GOAL ka zgjedhur lojtarët më të shtrenjtë të shitur nga gjashtë herë fituesit e Ligës Premier në vitet e fundit, ndërsa shifra në total e shitjeve shkon në 750 milionë funte.

Reklama

Shifrat nuk janë kthyer në euro, pasi transferimet kanë ndodhur vit pas viti, duke ndryshuar edhe vlera e parave.

Shaun Wright-Phillips | 21 milion funte | Chelsea | 2005

Jadon Sancho | 21.2 milion funte | Borussia Dortmund | 2017

Alvaro Negredo | 23.7 milion funte | Valencia | 2014

Kelechi Iheanacho | 25 milion funte | Leicester City | 2017

Reklama

Danilo | 33 milion funte | Juventus | 2019

Oleksandr Zinchenko | 35 milion funte | Arsenal | 2023

Gabriel Jesus | 45 milion funte | Arsenal | 2023

Ferran Torres | 47 milion funte | Barcelona | 2021

Reklama

Raheem Sterling | 47.5 milion funte | Chelsea | 2023

Leroy Sane | 55 milion funte | Bayern Munich | 2020

/Telegrafi/