Vëllezërit Thanasis, Giannis, Kostas dhe Alex Antetokounmpo janë në listën prej 22 lojtarëve të basketbollit në Kombëtaren e Greqisë.

Katër basketbollistët e lartpërmendur kanë lindur në Greqi pasi prindërit e tyre, Charles dhe Veronica, emigruan nga Nigeria, kur babai i tyre përfundoi karrierën e tij profesionale në futboll.

Përveç Thanasis, Kostas dhe Alex, Giannis është më i famshëm, ndërsa kanë edhe një vëlla tjetër – Francescon, por ai ndoqi hapat e të atit drejt një karriere futbollistike.

Katër vëllezërit e tjerë zgjodhën basketbollin dhe tashmë janë të gjithë anëtarë të ekipit grek të basketbollit.

“Jemi të bekuar që mund ta bëjmë këtë së bashku”, ka postuar Giannis në rrjetet sociale.

Reklama

Për tre ditë grekët kanë një miqësore kundër Spanjës, pasuar nga dy ndeshje kualifikuese ndaj Serbisë dhe Belgjikës.

Reklama

Sa i përket Kampionatit Evropian, ata do ta nisin me një duel kundër Kroacisë më 2 shtator dhe më pas do të luajnë kundër Italisë, Britanisë së Madhe, Ukrainës dhe Estonisë. /Telegrafi/