LAJMI I FUNDIT:

Shtëpia e Bardhë tregon se pse është kundër një armëpushimi në Ukrainë

Shtëpia e Bardhë tregon se pse është kundër një armëpushimi në Ukrainë

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, ka folur në një konferencë shtypi rreth marrëdhënieve mes Kinës dhe Rusisë.

Reklama

Presidenti kinez, Xi Jinping, i cili ka takuar sot në Moskë homologun rus, Vladimir Putin, reklamoi Kinën si ndërmjetësues të paqes në luftën e Ukrainës, raporton skynews.

Ndërkohë, Putin ka mirëpritur propozimet e Pekinit për një zgjidhje të konfliktit – duke iu referuar planit 12 pikësh kinez të paqes, i cili kërkon armëpushim të menjëhershëm nga të dyja palët, raporton skynews.

Kievi i kërkon Pekinit që t'i bashkohet planit të paqes të Ukrainës
Lexo po ashtu Kievi i kërkon Pekinit që t'i bashkohet planit të paqes të Ukrainës

“Një armëpushim tani, duke ngrirë pozitat aty ku janë, në thelb i jep Putinit kohën dhe hapësirën për t’u riarmatosur dhe për të kompensuar shpenzimet e burimeve”, paralajmëroi Kirby.

Ai thotë se Xi duhet t’i kërkojë Rusisë që t’i japë fund pushtimit të Ukrainës nëse dëshiron të luajë ndonjë rol konstruktiv në konflikt.

Sipas kartave të OKB-së, Rusia duhet të tërhiqet nga e gjithë Ukraina, tha ai.

“Ne nuk kemi dëgjuar asgjë nga Xi dhe Putin që do të na bënte të besojmë se lufta në Ukrainë do të përfundojë së shpejti”, shtoi Kirby.

Ndryshe, Rusia dhe Kina gjatë ditës së sotme kanë nënshkruar një numër të madh të marrëveshjeve, pavarësisht ftesës së shtetit ukrainas që edhe Pekini t’i bashkohet planit të paqes së Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Evropa
Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Serbia
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Kalo në kategori