LAJMI I FUNDIT:

Shtatë shtetet e vetme që janë ndaluar të luajnë në histori të Kupës së Botës

Shtatë shtetet e vetme që janë ndaluar të luajnë në histori të Kupës së Botës
Reklama

Vetëm shtatë shtete janë ndaluar të marrin pjesë në historinë e lojës së futbollit në Kampionatin Botëror të organizuar nga FIFA.

Gjatë edicionit 2022 në Katar, Lionel Messi arriti majat e futbollit pasi frymëzoi Argjentinën drejt triumfit në Kupën e Botës.


Në atë që ishte një finale pulsuese, Argjentina dhe Franca barazuan 3-3 pas 120 minutash, me amerikano-jugorët që fituan 4-2 pas penalltive.

Por, janë shtatë shtete që në histori të futbollit janë ‘përjashtuar’ për t’u mos u lejuar të luajnë në Kupën e Botës.

Argjentina fitoi Kupën e Botës në edicionin e fundit

Gjermania dhe Japonia – Kupa e Botës 1950

Pasi edicionet e 1942 dhe 1946 të Kupës së Botës u anuluan për shkak të Luftës së Dytë Botërore, turneu u kthye në vitin 1950.

Por, Gjermania dhe Japonia nuk u lejuan të përfshiheshin për shkak të rezultatit të Luftës së Dytë Botërore.

Uruguai ishte fitues, me Brazilin të dytin, Suedinë të tretën dhe Spanja e katërta.

Afrika e Jugut – Kupa e Botës 1970-1990

Gjatë aparteidit në Afrikën e Jugut, ata u përballën me bojkotime të shumta ndërkombëtare. FIFA i kishte pezulluar në vitin 1963 dhe përfundimisht i përjashtoi në 1976.

Por, Afrika e Jugut është vendi i fundit afrikan që priti turneun, pasi ka pritur edicionin e vitit 2010.

Meksikë – Kupa e Botës 1990

Meksika u pezullua për dy vjet nga FIFA pasi futi në fushë katër lojtarë që ishin mbi kufirin e moshës.

Ngjarja ka ndodhur gjatë raundit kualifikues të turneut botëror për të rinj.

Kupa e Botës 1990 u fitua nga Gjermania Perëndimore, pasi ajo mundi Argjentinën në finale. Italia dhe Anglia përfunduan në vendin e tretë dhe të katërt.

Kili – Kupa e Botës 1994

Portieri kilian, Roberto Rojas pretendoi se ishte lënduar nga një fishekzjarrë i hedhur nga një tifoz gjatë përplasjes së vendit të tij kundër Brazilit më 1989.

Në të vërtetë, ai përdori një teh të fshehur në dorezën e tij për të prerë veten dhe si rezultat i kësaj, FIFA e ndaloi Kilin nga pjesëmarrja në turneun e vitit 1994. Rojas u ndalua përgjithmonë të luajë.

“Nga Uruguai 1930 në Katar 2022”, këto janë 22 formacionet më të mira të çdo Kampionati Botëror
Lexo po ashtu “Nga Uruguai 1930 në Katar 2022”, këto janë 22 formacionet më të mira të çdo Kampionati Botëror

Myanmar – Kupa e Botës 2006

Myanmar u tërhoq nga një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës 2002 e cila ishte planifikuar të luhej në Iran.

Ata u gjobitën me 23.500 dollarë nga FIFA dhe u përjashtuan nga edicioni i vitit 2006 i turneut, i cili u mbajt në Gjermani.

Rusi – Kupa e Botës 2022

Pas pushtimit të Ukrainës, ata u dënuan nga shumë vende anembanë globit.

FIFA vendosi që skuadra ruse e futbollit të ndalohej nga pjesëmarrja në Kupën e Botës të Katarit.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

La Liga
Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Kombëtarja e Shqipërisë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Premier League
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Kalo në kategori