LAJMI I FUNDIT:

“Nga Uruguai 1930 në Katar 2022”, këto janë 22 formacionet më të mira të çdo Kampionati Botëror

“Nga Uruguai 1930 në Katar 2022”, këto janë 22 formacionet më të mira të çdo Kampionati Botëror

Kupa e Botës mbledh lojtarët më të mirë në planet çdo katër vjet. Futbollistët e dinë se do të hyjnë në histori për një muaj garë duke mbrojtur ngjyrat e vendeve të tyre kundër pjesës tjetër të yjeve të topit.

Reklama

Në fund të çdo Botërori vjen detyra delikate për të formuar një njëmbëdhjetëshe ideale për kampionatin botëror.

Nuk është aspak e lehtë të zgjedhësh mes më të përzgjedhurve të çdo fuqie botërore dhe mes atyre që janë nisur në Botëror në detyrë.

Për gati një shekull, udhëheqësve të futbollit u është dashur të kuptojnë se si të bëjnë një ekip ideal për çdo Kupë Bote.

Nga legjenda në legjendë

Nga Uruguai 1930 në Katar 2022. Puskas, Pele, Yashin, Garrincha, Eusebio, Beckenbauer, Cruyff, Zico, Maradona, Maldini, Zidane, Ronaldo, Iniesta… dhe tani Messi.

Po, për kuriozitet, atij iu desh të priste Kupën e tij të pestë të Botës për të qenë pjesë e kësaj 11-she ideale.

Pavarësisht se humbi finalen në Brazil dhe u kurorëzua si MVP, me një vendim të diskutueshëm, FIFA la 10-shen argjentinase jashtë skuadrës së saj ideale. Tani, në Katar, nuk ka njeri që mund ta rrëzojë Leon.

Megjithatë, jo të gjitha legjendat janë të përfaqësuara në këto 22 ekipe. Di Stefano, një nga lojtarët më të rëndësishëm të të gjitha kohërave, nuk ishte në gjendje të luante kurrë një Kupë Bote me Argjentinën apo Spanjën, dhe Cristiano Ronaldo gjithashtu nuk ishte një nga ata që u zgjodh pjesë e 11-shes në pesë Kupat e Botës që luajti me Portugalinë.

Njëzet e dy 11-she që janë tashmë në muzeun e futbollit. Tani është koha për të zgjedhur më të mirën nga të gjithë. Cila ju pëlqen më shumë?


Në Kupat e Botës “Francë 1998”, “Kore dhe Japoni 2002”, dhe “Gjermani 2006”, FIFA zgjodhi një ekip të plotë në vend të një formacioni prej 11 lojtarësh.


Cila është njëmbëdhjetësha ideale më e fuqishme e Kupës së Botës?

Uruguai 1930

Itali 1934

Francë 1938

Brazil 1950

Zvicër 1954

Suedia 1958

Kili 1962

Angli 1966

Meksikë 1970

Gjermani 1974

Argjentinë 1978

Spanjë 1982

Meksikë 1986

Itali 1990

SHBA 1994

Francë 1998

Kore e Jugut dhe Japoni 2002

Gjermani 2006

Afrikë e Jugut 2010

Brazil 2014

Rusi 2018

Katar 2022

/Telegrafi/