Psikologët besojnë se edhe pse identiteti gjinor është një çështje mjaft komplekse, fëmijët aq të vegjël sa tre vjeçarë janë të aftë të identifikojnë përemrat e tyre. Tranzicioni mund të jetë shumë konfuz për fëmijën dhe prindërit e tyre, veçanërisht në moshë të re, por kjo është arsyeja pse ato familje meritojnë të gjithë respektin dhe mbështetjen nga bota e jashtme. Për fat të mirë, atje janë nënat dhe baballarët e famshëm, të cilët tregojnë, me shembullin e tyre dhe pasojat e rritjes së një fëmije transgjinor.

Bright Side ka sjell së fundmi një listë me disa prindër të famshëm, që janë krenarë me fëmijët e tyre dhe dashuria për ta nuk varet nga gjinia e tyre.

Reklama

1. Charlize Theron

Vajza e Charlize Theron,  Jackson lindi djalë por ndryshoi në moshën tre vjeçare. Aktorja ishte shumë mirëkuptuese dhe e lumtur që kishte dy vajza (Jackson ka motrën më të vogël me emrin August). Të dy fëmijët e Theron u birësuan.

Reklama

Sa i përket mbështetjes së Charlize, ajo mbron vajzën e saj, por thotë se ajo do ta lejojë Jacksoninn të tregojë identitetin dhe orientimin e saj në kohën e saj: “Historia e vajzës time është me të vërtetë historia e saj, dhe një ditë, nëse zgjedh, do ta tregojë historinë e saj. Ndihem si nëna e saj, për mua, ishte e rëndësishme ta njoftoja botën se unë do ta vlerësoja nëse do të përdorin përemrat e duhur për të”.

Reklama

2. Cynthia Nixon

Nixon prezantoi identitetin e ri të djalit të saj transgjinor Seph, i lindur fillimisht një vajzë, në vitin 2018, kur ajo bëri një postim në lidhje me diplomimin e tij në “Trans Day of Action”. Seph është një nga dy fëmijët që ylli i “Sexy and the City” kishte me ish-partnerin e saj Danny Mozes.

Reklama

Cynthia është shumë mbështetëse për djalin e saj dhe tha se dalja e tij ishte një lehtësim: “Unë jam shumë krenare për të … Unë u ndjeva me të vërtetë e çuditshme duke përdorur përemrin tjetër në publik, por njerëzit nuk e dinin akoma. Ai ishte mirë me të, dhe ishte vërtet bukur, kur ne e shpallëm. E dini, disa zëra mbështetjesh, por përgjithësisht nuk ishte një punë e madhe”.

Reklama

3. Gabrielle Union dhe Dwayne Wayde

Ylli i NBA-së, Dwyane Wade dhe aktorja Gabrielle Union bëjnë gjithçka munden për ta bërë tranzicionin e vajzës së tyre të rehatshëm. Dwyane së pari u tregua i hapur për identitetin e Zaya, i cili jetoi si djalë për 12 vjet, në vitin 2020 në “The Ellen Show”, ylli tha që ai dhe gruaja e tij e marrin rolin e tyre si prindër shumë seriozisht dhe janë të lumtur të mësojnë më shumë rreth asaj që kalon vajza e tyre.

Reklama

Wade dëshiron t’u tregojë prindërve të tjerë që nuk janë vetëm: “Ne e dimë se ka familje të tjera atje që merren me fëmijën e tyre që të gjejnë veten dhe të mësojnë se kush janë. Nuk do të ulem këtu dhe të veproj sikur i kemi të gjitha përgjigjet. Kur them se ne po mësojmë nga 12-vjeçari ynë, ne mësojmë fjalë për fjalë nga fëmija ynë”.

Reklama

4. Angelina Jolie

Bota ka mbajtur një vëmendje për stilin e ndryshimit të Shiloh Jolie-Pitt për një kohë tani. Stili djaloshar dhe flokët e shkurtër janë imazhi i Shiloh dhe megjithëse Angelina Jolie asnjëherë nuk ka zbuluar zyrtarisht përemrat e fëmijës së saj, ajo dikur e lejoi atë që ajo të përdor përemrin mashkullor.

Reklama

Në një intervistë të vitit 2010, Angelina iu drejtua stilit të vajzaës të saj dhe zbuloi: “I pëlqen të vishet si një djalë. Ajo dëshiron të jetë një djalë. Kështu që na u desh të shkurtonim flokët e saj. Ajo i pëlqen të veshë gjithçka. Ajo mendon se është një nga vëllezërit. Ndërsa tani, ne e respektojmë intimitetin e familjes dhe e dimë që Shiloh do të dalë publikisht me identitetin mashkullor kur të jetë koha e duhur”.

Reklama

5. Sade

Fëmija i vetëm i krijueses së hitit “Smooth Operator” doli si transgjinor në vitin 2016. Izaak, i njohur më parë si Mickailia, tha që mamaja e tij e famshme është sistemi i tij më i madh mbështetës dhe falënderoi Sade që ishte pranë tij gjatë këtij udhëtimi.

Reklama

Izaak shkroi në rrjetet sociale: “Faleminderit që qëndruat pranë meje këto gjashtë muajve të fundit Mumma. Faleminderit që luftuat me mua për të kompletuar njeriun që jam. Faleminderit për inkurajimin tuaj kur gjërat janë të vështira, për dashurinë që më jepni. Zemra e pastër. Të dua shumë. Mbretëresha e mbretëreshave”.

6. Ally Sheedy

Reklama

Sheedy, e cila është më e njohur për rolin e saj në “The Breakfast Club” (1985), është një nënë krenare e djalit transgjinor Beckett (1994), të cilën ajo e kishte me ish-burrin e saj David Lansbury. Ajo mbështet në mënyrë aktive komunitetin LGBTQ + në rrjetet sociale dhe është e zëshme për të luftuar për të drejtat e barabarta të Beckett si një burrë transgjinor.

Djali i Ally dikur tregoi hapur mendimet e tij për të kaluar në gjinë tjetër duke shkruar në rrjetet sociale: “Përemrat janë diçka që njerëzit zakonisht e marrin si të mirëqenë. Asnjëherë nuk mendoni për të që nga lindja e fëmijës. Është vërtet, me të vërtetë e këndshme të jesh në gjendje të kesh atë fuqi për të planifikuar paraprakisht se si je identifikuar dhe se si njerëzit e tjerë do të të shohin ty dhe do të të identifikojnë. ”

Reklama
Reklama

7. Cindy Barshop

Ylli i “The Real Housewives of New York City”, Cindy Barshop zbuloi në vitin 2019 se njëra nga binjaket e saj e identifikon veten si djalë. Ajo tha në atë kohë, se Jesse nëntë vjeçare është në rrugën e saj për t’u bërë transgjinorë dhe ka mbështetjen e saj të plotë: “Kur një fëmijë ndihet rehat dhe i hapur, çështjet e identitetit mund të diskutohen në ambienti familjar. Unë besoj në krijimin e një shtëpie të hapur dhe pozitive, në mënyrë që ata të jenë në gjendje të shprehen”.

Bonusi: Cher

Cher ka bërë punën e saj të shkëlqyer si prind dhe ka mbështetur djalin e saj Chaz Bono në tranzicionin e tij. Fillimisht i lindur në vitin 1969 si një femër e quajtur Chastity, Chaz filloi tranzicionin e tij në vitin 2008 dhe regjistroi përvojën e tij në dokumentarin “Becoming Chaz”. Në vitin 2011, Bono mori pjesë në “Dancing with the Stars” dhe bëri histori duke u bërë personi i parë transgjinor që u paraqit në një konkurs të tillë.

Reklama
Reklama

Këngëtarja e njohur tha se dalja e Chaz i afroi ata më shumë se kurrë: “Ne jemi në vendin më të mirë që kemi qenë që kur ishte e re. Dhe më duhet të them “ajo” sepse ishte “ajo” atëherë dhe unë duhet të bëj dallimin me Chaz ashtu siç është tani. Por ka filluar të jetë bukur, sepse ne tani po krijojmë kujtime dhe në të vërtetë jemi argëtuar së bashku së fundmi më shumë se kurrë. /Telegrafi/