LAJMI I FUNDIT:

Shqyrtohet padia e AGJPP, Davkova ankohet për “punësime” në kohë të fushatës zgjedhore

Shqyrtohet padia e AGJPP, Davkova ankohet për “punësime” në kohë të fushatës zgjedhore

Në Gjykatën Administrative është shqyrtuar padia e dorëzuar nga Akademia e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve Publik pasi Komisioni Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit të mërkurën në seancë publike e pranoi parashtresën nga kandidatja për presidente e OBRM-PDUKM-së, Gordana Siljanovska Davkova, për shkelje të kodit zgjedhor, për shkak se Akademia ka një procedurë aktive për punësim të 130 dëgjuesve për prokurorë dhe gjykatës të ardhshëm, transmeton TV21. Siljanovska-Davkova në parashtresën para Antikorrupsionit thekson se sipas nenit 8-a nga Kodi Zgjedhor, nga data e shpalljes së zgjedhjeve nuk mund të ketë punësime të reja apo ndërprerje të marrëdhënies së punës në institucione publike.

Megjithatë nga Akademia për Gjykatës thonë se nuk bëhet fjalë për punësim të gjykatësve apo prokurorëve të rinj por vetëm dëgjues, të cilët nuk e kanë punësimin e garantuar. Të njëjtën kanë testime të shumta deri në fazën finale – punësim. Ata thonë se kanë vepruar në përputhje me mendimet e Antikorrupsionit që i kanë marrë vite më parë por që nga viti 2019 Antikorrupsioni nuk jep më mendime për çështje të tilla.


Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

Siguri
Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Lajme
Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Lajme
Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Sociale
Gërvalla në Uashington: Kosova e përkushtuar për NATO dhe BE, Serbia kërcënim për rajonin

Gërvalla në Uashington: Kosova e përkushtuar për NATO dhe BE, Serbia kërcënim për rajonin

Lajme
Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Lajme
Kalo në kategori