LAJMI I FUNDIT:

Shpërthimi i vullkanit më të madh aktiv në botë, lava e zjarrtë ‘spërkat’ deri në 60 metra lartësi – paralajmërime se mund të ndodhë ‘më e keqja’

Shpërthimi i vullkanit më të madh aktiv në botë, lava e zjarrtë ‘spërkat’ deri në 60 metra lartësi – paralajmërime se mund të ndodhë ‘më e keqja’

Lava e zjarrtë dhe hiri ende po shpërndahen në lartësi deri në 60 metra në ajër nga Mauna Loa e Havait pasi vullkani më i madh aktiv në botë shpërtheu për herë të parë në 38 vjet.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zyrtarët kanë paralajmëruar 200,000 banorët e Big Island që të përgatiten për një skenar të rastit më të keq edhe pse rrjedha e lavës nuk po rrezikon ende qytetet, duke thënë se një shpërthim mund të jetë ‘shumë dinamik dhe vendndodhja dhe përparimi i rrjedhave të lavës mund të ndryshojë me shpejtësi’.

Lava përfundimisht mund të arrijë në lagjet e banuara, ndërsa rrjedh tatëpjetë, megjithëse mund të duhet një javë ose më shumë që shkëmbi i shkrirë të arrijë në zonat e populluara.

Mauna Loa është duke nxjerrë gazra vullkanikë të cilët formojnë tymin vullkanik, kur përzihen me avujt, oksigjenin dhe pluhurin në rrezet e diellit.

Si rezultat, zyrtarët shtetërorë të shëndetësisë po u bëjnë thirrje njerëzve të reduktojnë ushtrimet në natyrë dhe aktivitetet e tjera që shkaktojnë frymëmarrje të rënduar.

Shpërthimi filloi në majën e Mauna Loa rreth orës 23:30 të së dielës, por filloi të vërshonte herët në mëngjesin e së hënës – megjithëse ekspertët thonë se ai mbetet i kufizuar në zonën e çarjes verilindore, larg qytetit të Hilo.

Zyrtarët i kërkuan publikut që të qëndrojë larg kraterit përgjatë krahut verilindor të vullkanit, duke pasur parasysh rreziqet që paraqet llava, e cila po “hidhet” rreth 60 metra në ajër nga tri çarje të veçanta që vlerësohen afërsisht të jenë deri në 3 kilometra të gjata. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

Amerika
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Evropa
Kalo në kategori