LAJMI I FUNDIT:

Shoqata nga Maqedonia me ankesë në BE për Bullgarinë

Shoqata nga Maqedonia me ankesë në BE për Bullgarinë

Shoqata “Klubi Maqedonas për Tolerancë Etnike”, e cila u ndalua nga autoritetet gjyqësore bullgare, ka paraqitur ankesë kundër Bullgarisë në Komisionin Evropian (KE), për shkelje të së drejtës së bashkimit. Shoqata pret raport pozitiv nga Komisioni për rastin e tyre, pas së cilës Sofja zyrtare, siç thonë ata, do të ishte e detyruar të paguajë gjoba të rënda.

Kjo shoqatë, e cila qëndron pas hapjes së klubit “Nikolla Vapcarov” në Bllagoevgrad, më herët ka marrë aktvendim kundër Bullgarisë në Gjykatën e Strasburgut, por tani kanë paralajmëruar se drejtësinë do ta kërkojnë në institucionet evropiane në Bruksel, shkruan Alsat.

“Komisioni Evropian mund të vendosë gjoba, të cilat duhet të paguhen nga shteti anëtar, por në të njëjtën kohë të ngrejë një padi të re në Gjykatën Evropiane, ku vetë gjykata mund të vendosë gjoba edhe më të mëdha në një aktgjykim, të cilat paraqesin një barrë financiare dhe faktikisht duke e detyruar Bullgarinë në këtë situatë të veprojë në përputhje me raportin e Komisionit Evropian”, deklaroi Blagoja Pandovski – avokat.

Reklama

Në trend Lajme

Më shumë
Mirë se vini në Telegrafin e ri - Shokun që ka ndryshuar!

Mirë se vini në Telegrafin e ri - Shokun që ka ndryshuar!

Lajme
Pasi e quan kriminel lufte presidentin serb, Sanduloviq: Vuçiq mund të shkojë në Kosovë kur ta pranojë masakrën e Reçakut dhe të kërkojë falje

Pasi e quan kriminel lufte presidentin serb, Sanduloviq: Vuçiq mund të shkojë në Kosovë kur ta pranojë masakrën e Reçakut dhe të kërkojë falje

Lajme
Tentim grabitje në Pejë, pronari i argjendarisë neutralizon grabitësin

Tentim grabitje në Pejë, pronari i argjendarisë neutralizon grabitësin

Kronika e Zezë
Qeveria miraton plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për tatim në pronë të paluajtshme, përfshihet edhe falja tatimore për vitin 2023

Qeveria miraton plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për tatim në pronë të paluajtshme, përfshihet edhe falja tatimore për vitin 2023

Lajme
Brenda ambienteve të “Prishtina Mall”, qendrës më të madhe tregtare në vend, është hapur Libraria “Dukagjini”

Brenda ambienteve të “Prishtina Mall”, qendrës më të madhe tregtare në vend, është hapur Libraria “Dukagjini”

Lajme
Hapet

Hapet "Baubox", shitorja e parë në Tetovë që shet produkte për nevojat shtëpiake

Marketing
Kalo në kategori